Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii

Dołącz do nas

Nasze Stowarzyszenie jest otwarte dla nowych Inżynierów i Techników! Zapraszamy

Archiwum

XX-lecie VPI

17.11.2017

 

W dniach 17-18 listopada 2017 roku miały miejsce obchody jubileuszu XX-lecia istnienie Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii (Verein Polnischer Ingenieurinnen und Ingenieure in Österreich), które Honorowym Patronatem objeła Ambasada RP w Wiedniu.

Wszystkim świętującym wraz z nami obchody naszego XX-lecia bardzo serdecznie dziękujemy za obecność i liczymy na kolejne spotkania nie tylko w związku z kolejnymi jubileuszami ale także przy okazji wspólnie podejmowanych projektów.

 

Zgodnie z programem świętowanie Jubileuszu rozpoczeło się 17 listopada o godzinie 15:00 w budynku Ambasady RP w Wiedniu. Na wstępie Pani Ambasador, jako gospodyni, powitała przybyłych gości oraz pogratulowała obecnym na sali członkom Stowarzyszenia 20 lat działalności. Po krótkim przemówieniu oddała głos Prezydentowi Józefowi Buczakowi, który serdecznie powitał zaproszonych gości. Wśród przybyłych znaleźli się m. in.

Prezes NOT w Warszawie, Ewa Mańkiewicz-Cudny;

Prezes Zarządu WR FSNT NOT, Czesław Nawracaj z małżonką;

Wiceprezes Zarządu WR FSNT NOT, Piotr Gorzelany;

Prezes Zrzeszenia Federalnego Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech, Andrzej Kajzer z małżonką;

Prezes Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Niemczech, Jerzy Kusak z synem;

Przedstawiciel Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, Krzysztof Ruszczynski z osoba towarzyszącą;

Kierownik Zespołu ds. UNIDO w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych
i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Henryk Czubek;

Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii dla Województwa Małopolskiego, Podkarpackiego i Świętokrzyskiego, Wiceprezydent VPI, Andrzej Tombiński z małżonką;

Były Prezes VPI; Wojciech Rogalski z małżonką;

Prezes organizacji Forum Polonii, Teresa Kopeć;

Byly Prezes organizacji Forum Polonii, Andrzej Lech.

 

Prezydent VPI podziękował członkom za aktywny udział w życiu Stowarzyszenia i podkreslił fakt, iż bez ich wkładu świętowanie jubileuszu XX-lecia nie byłoby możliwe. Na szczególne wyróżnienie zasłużyla kol. Bożena Prochaska, Członkini Honorowa Stowarzyszenia, byla wieloletnia Sekretarz Generalna, której wklad pracy ukształtował całe Stowarzyszenie i nadał charakter jego funkcjonowaniu. Obecnej na sali kol. Prochaska wręczono bukiet kwiatów jako dowód uznania.

 

Następnie głos zabrali goście, gratulując Prezydentowi i przybyłym członkom okrągłej rocznicy postania Stowarzyszenia. Głos zabrała Ewa Mańkiewicz-Cudny, udzieląjac krótkiego wykładu na temat zrzeszania się w organizacjach technicznych i planów na przyszłość NOT. Następnie Czesław Nawracaj pogratulował jubileuszu i korzystając z okazji zaproponował zorganizowanie wspólnej konferencji na temat budowy kanału Odra-Dunaj, co spotkało się z zainteresowaniem członków VPI. Miłym gestem ze strony Prezesa wrocławskiej FSNT NOT było wręczenie Marii Buczak, żonie Prezydenta VPI, kwiatów jako symbolicznego podziękowania partnerkom i żonom inzynierów za ich wyrozumiałość i wsparcie w życiu codziennym. Następnie głos zabrali przedstawiciele przybyli zza granicy, z partnerskich polonijnych stowarzyszeń technicznych: Jerzy Kusak, Krzysztof Ruszczyński oraz Andrzej Kajzer, którzy na ręce Józefa Buczaka składali gratulacje w związku z obchodami Jubileuszu. Andrzej Kajzer odczytał dodatkowo gratulacje w imieniu przedstawicieli Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo Technicznych, której w chwili obecnej, jako prezes Zrzeszenia Federalnego Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech przewodniczy.

Kolejną czescią spotkania w Ambasadzie była prezentacja kol. Wojtka Rogalskiego przedstawiająca w humorystyczny sposób 20 lat działania Stowarzyszenia Polskich Inzynierów i Techników w Austrii. Przywołane zdjęcia często wywoływały uśmiech na twarzach zgromadzonych i z całą pewnością miło było wszystkim powspominać „stare dzieje“. Dla wszystkich zainteresowanych większą iloscią wspomnień zostały w Ambasadzie udostępnione kroniki VPI, których przeglądanie było jedną z głównych atrakcji spotkania.

 

Po odczycie kol. Rogalskiego do głosu doszedł kol. Andrzej Tombiński, który jako Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii dla Województwa Małopolskiego, Podkarpackiego i Świętokrzyskiego przedstawił zgromadzonym w jaki sposób Austria oficjalnie funkcjonuje w Polsce. Omówił strukturę austriackich oficjalnych organizacji na terenie Polski.

 

 

Po wykładach nastąpiła chwila przerwy poświęcona na ciekawe rozmowy w kuluarach. Następnie o godzinie 17:30 wszyscy zgromadzeni na nowo zajęli swoje miejsca a przed nimi swój znakomity występ zaczeły wybitne artystki: sopranistka Jerilyn Chou z Kathrin Buczak przy fortepianie. Koncert spodobał się wszystkim na tyle, że po jego zakończeniu nie obyło się bez bisowania. Rozkojarzeni wspaniałym koncertem organizatorzy zapomnieli wprawdzie nagrodzić artystki przygotowanymi kwiatami, niemniej zostało to nadrobione natychmiast po koncercie, już w garderobie.

 

Po oficjalnej części spotkania goście przeszli do bufetu, by móc posilić się przygotowanym poczęstunkiem i oddać rozmowom rozpoczętym w czasie przerwy. Gościnność obecnej do końca spotkania Pani Ambasador nadała mu oficjalnego charakteru ale równocześnie wprowadziła ciepłą atmosferę. A sama Pani Ambasador chętnie dyskutowała z przybyłymi na Jubileusz i cierpliwie pozowała do zdjęć z zaproszonymi gośćmi.

Po zakończonym w Ambasadzie spotkaniu, część gości udała się do siedziby Stowarzyszenia na wystawę rzeźby Krystyny i Jerzego Nowakowskich.

 

Następnego dnia o godzinie 10:00 spotkaliśmy się w centrum Wiednia by móc zwiedzić miasto oraz wysłuchac ciekawych informacji na jego temat z ust znakomitej przewodniczki, Członkini Honorowej VPI, Fritzi Weiss. Nasza przewodniczka przedstawiła obecnym tożsamość Austrii na tle współczesnej historii miasta Wiednia. Zwiedzający z zainteresowaniem słuchali Fritzi Weiss, której słowa tłumaczył na język polski kol. Wojtek Rogalski. Zmarznieci i nieco zmęczeni goście udali się po zwiedzaniu na zasłużony obiad. W tym czasie członkowie VPI wybierali nowy (stary) skład Prezydium podczas XX Walnego Wyborczego Zgromadzenia w siedzibie przy Ingen Housz Gasse 2.

 

O godzinie 15:30 spotkaliśmy się ponownie, by w oberży Hengl Haselbrunner przy Iglaseegasse 10, 1190 Wien zwiedzić piwnice z winem, wysłuchac informacji na temat produkcji i rodzajów wina z ust właściciela Ing. Matthiasa Hengla. Wieczór zakończyliśmy w jednej z sal oberży, gdzie posilając się pysznymi daniami z bufetu i popijąjac miejscowe wino prowadzilismy wspólnie ciekawe rozmowy do wieczora.