XV Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii odbyło się 24 listopada 2012 w Sali im. Króla Jana III Sobieskiego w siedzibie Polskiej Akademii Nauk 1030 Wien, Boerhaavegasse 25.
Lista obecności – kol. Monika Rozner i Krzysztof Dąbrowski.
Prowadzenie – kol. Józef Buczak.
Program
1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia, powitanie gości i udzielenie im głosu.
2. Ustalenie kworum i wybranie Komisji Skrutacyjnej.
3. Zatwierdzenie protokołu z obrad ostatniego XIV Walnego Zgromadzenia.
4. Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia, przedstawienie planów na przyszłość.
5. Sprawozdanie Skarbniczki na temat stanu finansowego Stowarzyszenia.
6. Sprawozdanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej z kontroli finansowej.
7. Sprawozdanie ze szkolenia nt. pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej.
8. Dyskusja i głosowanie na temat pisemnie złożonych wniosków.
9. Dyskusja wolnych wniosków.
10. Zamknięcie obrad.
Ad.1. Walne Zgromadzenie otworzył Prezydent VPI Dipl.-Ing. Józef Buczak, który serdecznie powitał zebranych. Poinformował zarazem, iż zaproszeni goście przybędą na uroczystość z okazji XV lecia VPI.
„W tym roku (2012) zmarli dwaj nasi Koledzy:
16 lutego prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Drzymała oraz
17 października mgr inż. Jacek Marszałkowski. Cześć Ich pamięci!”
Minutą ciszy uczciliśmy Tych, Którzy Odeszli na Zawsze.
Ad.2. W skład Komisji Skrutacyjnej weszli kol.:
Krzysztof Dąbrowski, Ryszard Kijek i Krzysztof Zgud.
Na Sali obecnych było 27 osób: 25 członkiń i członków uprawnionych do głosowania, 1 – członkini nadzwyczajna bez prawa głosu, 1 – pani Prezes TAKTu (członek organizacyjny VPI).
Ad.3. Protokół z obrad XIV Walnego Zgromadzenia zatwierdzono jednogłośnie.
Ad.4. Sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Stowarzyszenia i plany na przyszłość zaprezentował Prezydent VPI Dipl.-Ing. Józef Buczak
Szanowni Państwo!
Pokrótce przedstawię teraz sprawozdanie z naszych dokonań w ostatnim roku sprawozdawczym oraz zaprezentuję plan działań na rok następny.
I. Co zrobiliśmy:
1. Po rocznym prezesowaniu EFPSNT przekazaliśmy przewodnictwo do Francji. Z tej okazji zorganizowaliśmy VIII zwyczajny i III nadzwyczajny zjazd EFPSNT.
2. Z kolei na tradycyjnej zabawie andrzejkowej, bawiliśmy się przy muzyce zespołu Trio Klok.
3. Rok kalendarzowy zakończyliśmy uroczystą Kolacją Wigilijną.
4. Nowy Rok 2012 jak zwykle rozpoczęliśmy muzycznie Koncertem Noworocznym z cyklu Muzyka i Technika.
5. Pierwsze spotkanie CLUBu VPI odbyło się 27 stycznia. Omówiliśmy wówczas zamierzenia na 2012, a niektórzy nasi koledzy udzielili wywiadów zaproszonemu gościowi pani redaktor z radia ORF.
6. 15 lutego kol. Krzysztof Dąbrowski wygłosił w PAN referat z cyklu Historia Techniki. Tym razem przedstawił postać Stefana Drzewieckiego.
7. Karnawał pożegnaliśmy tanecznie przy muzyce reggae Zespołu boNGoreGGAE.
8. 28 marca w Paryżu odbyła się konferencja na temat zabezpieczeń przeciwpowodziowych. VPI reprezentował kol. Piotr Lapiński.
9. Tematem marcowego spotkania CLUBu VPI była modyfikacja genetyczna roślin. Przypomnę, że po znakomitym przedstawieniu tego zagadnienia przez kol. Jana Gańczarczyka ożywiona dyskusja przeciągnęła się do późnych godzin nocnych.
10. W siedzibie PAN 19 kwietnia zaprezentowaliśmy Koncert Wiosenny z cyklu Muzyka i Technika.
11. W pomieszczeniach Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambsady RP 23 kwietnia zorganizowaliśmy Sympozjum dla Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce.
12. 29 kwietnia w ramach CLUBu VPI Elżbieta Wachtl i Zbigniew Brzeziński przedstawili multimedialne sprawozdanie z wycieczki rowerowej wzdłuż granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie.
13. Na VII Wrocławskim Spotkaniu Biznesu, które odbyło się 5 maja we Wrocławiu, VPI reprezentowała kol. Bożena Prochaska.
14. Na czerwcowym spotkaniu CLUBu VPI Edward Dutkiewicz, były konsul RP w Chinach i Federacji Rosyjskiej, aktywny uczestnik procesu powstawania autostrad w Polsce, zaznajomił nas z całokształtem tego skomplikowanego procesu. Poznaliśmy też wiele ciekawych spraw zakulisowych.
15. Ognisko VPI - OPEN AIR CONCERT - zakończyło przedwakacyjną działalność stowarzyszenia.
16. Koncert Multimedialny z cyklu Muzyka i Technika rozpoczął naszą działalność po wakacjach. Tym koncertem włączyliśmy się w realizację XXI Dni Kultury Polskiej w Austrii.
17. Październikowy CLUB VPI zdominował temat przygotowany przez kol. Wilhelma Medunę „Wszystko o Tlenie”. Było to bardzo ciekawie pokazanie zależności pomiędzy ilością tlenu a rozwojem życia na kuli ziemskiej i w całym wszechświecie.
18. Wczoraj i dzisiaj przed południem odbyło się Sympozjum Przeciwpowodziowe zorganizowane przez zespół naszych koleżanek i kolegów pod kierunkiem Wandy Zgud i Andrzeja Tombińskiego wspólnie z Wrocławskim Zarządem NOT.
19. Nadal wydajemy Biuletyn VPI – dziękuję kol. Krzysztofowi Dąbrowskiemu za pracę redakcyjną i zapraszam wszystkich do prezentowania na łamach biuletynu własnych publikacji, tłumaczeń czy skrótów ciekawych artykułów z innych wydawnictw, dostarczania zdjęć i w ogóle proszę o wspieranie naszego kwartalnika.
II. Co zamierzamy:
1. Rozwijać działalność CLUBu VPI, który okazał się dobrym sposobem na przyciąganie i zachęcanie nas wszystkich do współpracy.Oto proponowane tematy i wycieczki na rok 2013: „Proces rozwoju miast“, „Specyficzne budownictwo“, „Spalarnie śmieci“, zwiedzanie reaktora atomowego, zwiedzanie domu pasywnego, produkcja wina w Wiedniu.
2. Kontynuować prezentacje Koncertów z cyklu Muzyka i Technika: koncert noworoczny, wiosenny, plenerowy, jesienny, Ostatki, Wigilia. Bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu koncertów, prezentowanie różnych stylów muzycznych, różnych wykonawców i różnych sal koncertowych. Na realizacje tych koncertów dostajemy dotacje z MA 7 Miasta Wiednia i ze Wspólnoty Polskiej, jak również z Ambasady RP.
3. Zamierzamy wprowadzić do VPI projekty przynoszące konkretne zyski finansowe naszym członkom, będą to projekty międzynarodowe finansowane przez Unię Europejską. Nasz kolega Janusz Sikora przeszedł w tym kierunku tygodniowe szkolenie w Polsce i dzisiaj w dalszej części spotkania przedstawi sprawozdanie z tego szkolenia.
4. Najważniejsze nasze przedsięwzięcie to dalsze zachęcanie młodych inżynierów i techników do współpracy w ramach VPI, do dalszego prowadzenia naszej organizacji. Oferta, którą ma do zaprezentowania VPI, jest wszechstronna: są propozycje kursów szkoleniowych czy kursów nauczania języka technicznego, są informacje o sposobach i trybach załatwiania spraw w urzędach – to tylko niektóre propozycje, ale ich realizacji potrzebna jest wymiana pokoleniowa technicznej braci tak, by doświadczenie starszych było uzupełniane przez świeże spojrzenie młodszych.
Dziękuję za uwagę
Józef Buczak
Prezydent VPI”
.
Ad.5. Sprawozdanie finansowe przedstawiła Skarbniczka VPI kol. Wanda Zgud.
Ad.6. Sprawozdanie z kontroli finansowej przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Dipl.-Ing. Andrzej Maj.
Po wystąpieniu kol. Andrzeja Maja zarządzono głosowanie nad udzieleniem Prezydium wotum zaufania. Przy trzech głosach wstrzymujących się Walne Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i udzieliło Prezydium wotum zaufania.
Ad.7. Sprawozdanie ze szkolenia nt. pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej w formie prezentacji komputerowej przedstawił kol. mgr inż. Janusz Sikora.
Ad.8. Do Prezydium wpłynęły trzy pisemne wnioski.
• Kol. Dipl.-Ing. Józefa Buczaka o dokooptowanie do Prezydium kol. mgr inż. Moniki Rozner, która od roku de facto w prezydium pracuje.
Wniosek przyjęto jednogłośnie.
• Kol. mgr inż. Janusza Sikory o wpisanie do Statutu nieformalnego jak do tej pory statusu Sympatyka VPI. Po krótkiej wymianie zdań, przy 1 głosie za, 3 wstrzymujących się i 21 przeciw, wniosek odrzucono z uwagi na trudności organizacyjne przy zmianie Statutu.
• Kol. Dipl.-Ing. Krzysztofa Dąbrowskiego, by zmienić nazwę CLUB VPI na KLUB VPI, zgodnie z duchem i polszczyzny, i języka niemieckiego. Po głosowaniu, za – 20 głosów, przeciw – 2, wstrzymujących – 3, wniosek przyjęto. Od tej pory spotykamy się w KLUBIE VPI.
Ad.9. Jednogłośnie przyjęto wniosek kol. Andrzeja Maja, by upoważnić Prezydium do informowania Sympatyków VPI o wydarzeniach planowanych przez Stowarzyszenie.
Wysłuchano z uwagą wypowiedzi kol. Tomasza Zuchowicza nt. wizualnego aspektu naszej strony internetowej widzianej oczami artysty. Temat ten pozostawiono do dalszych przemyśleń i konsultacji, bowiem nie po raz pierwszy pojawia się on w dyskusjach o propagowaniu idei VPI w Austrii.
Ad.10. Zamykając obrady, Prezydent VPI Dipl.-Ing. Józef Buczak podziękował za udział w XV Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia i zaprosił obecnych na uroczystość z okazji XV-lecia, która rozpoczynała się po krótkiej przerwie.
Protokół sporządziła kol. Anna Schubert.