Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii

Dołącz do nas

Nasze Stowarzyszenie jest otwarte dla nowych Inżynierów i Techników! Zapraszamy

Archiwum

XIV wyborcze Walne Zgromadzenie VPI

25.10.2011
Rozpoczęcie zgromadzenia opóźniano, ale w końcu przewodniczący obrad Prezydent VPI Dipl.-Ing. Józef Buczak dał znak „Zaczynamy!”
XIV Walne Wyborcze Zgromadzenie VPI otworzył Sekretarz Generalny Arch.Dipl.-Ing. Paweł Raczew. Serdecznie powitał wszystkich i udzielił głosu Prezesowi Forum Polonii w Austrii mgr. Andrzejowi Lechowi. Miło było słuchać podziękowań za udział VPI w projekcie mającym na celu uznanie obywateli austriackich polskiego pochodzenia za grupę narodowościową, a stwierdzenie, iż działalność Stowarzyszenia może być wzorem dla innych organizacji polonijnych, zostało przyjęte z ogromnym zadowoleniem.
 
Po tym przyjemnym początkowym akcencie przyszła chwila smutnej zadumy. Prezydent poinformował zebranych o śmierci w 2011 roku dwóch członków VPI: 
mgr. inż. Leonarda Krajewskiego i Dipl.-Ing. Eugeniusza Munzera.
Zebrani minutą ciszy na stojąco uczcili ich pamięć. 
 
Konsul RP W Austrii mgr Tadeusz Oliwiński przybył w trakcie wyboru komisji skrutacyjnej i wówczas też zabrał głos. W kilku zdaniach podkreślił wagę działań VPI jako jedynej w Austrii organizacji branżowej, i to organizacji propagującej polską myśl techniczną, a także udzielającej się w sferze kultury. Ta wszechstronność działań sprawia, że Stowarzyszenie można nazwać swoistą wizytówką polskości w Austrii – zakończył Minister Oliwiński. 
 
Sprawnie dokonano wyboru komisji skrutacyjnej. W jej skład weszli kol.kol. Anna Schubert, Ryszard Kijek i Wojtek Rogalski. Komisja potwierdziła kworum –  29 prawomocnych głosów.
W hoolywoodzkim niemalże stylu wręczono kol. Krzysztofowi Dąbrowskiemu dyplom honorowego członka VPI – gromkie brawa, uściski, podziękowania i błyski fleszy. Tak podziękowaliśmy Koledze za jego wieloletnią pracę na rzecz naszej inżynierskiej społeczności, rzetelność, życzliwość i kulturę osobistą w każdej sytuacji.
Jeszcze raz Krzysiu dziękujemy!
 
Jeszcze emocje nie opadły, a już Sekretarz Generalny – Arch.Dipl.-Ing. Paweł Raczew zarządził głosowanie i zatwierdziliśmy protokół z obrad poprzedniego walnego zgromadzenia w roku 2010.
Referat Prezydenta VPI – Józefa Buczaka nie przyniósł rewolucyjnych zmian w planach na przyszłość. Prezydent przedstawił dokonania minionego roku, podziękował za wsparcie w ich realizacji. Wyraził przekonanie o konieczności kontynuacji nakreślonej linii rozwoju organizacji, która ma być elitarną organizacją techniczną, propagującą w Austrii polską myśl techniczną i polską kulturę, a dla swoich członkiń, członków i sympatyków swoistą rodziną na obczyźnie. Nie ominął też kłopotów, z którymi boryka się Prezydium, np. w zdobywaniu środków finansowych. Znalazło to odzew w dalszej części zgromadzenia, kiedy to w zebrani podsuwali różne rozwiązania w tej mierze. 
 
Sprawozdanie na temat stanu finansowego Stowarzyszenia zaprezentowała Skarbniczka Wanda Zgud. Wynikało z niego, iż Prezydium oszczędnie i racjonalnie gospodaruje pieniędzmi, co potwierdziło sprawozdanie z kontroli finansowej przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Andrzeja Maya. Nie było więc przeszkód, by jednogłośnie udzielić absolutorium dla Prezydium. Po czym dotychczasowe Prezydium ustąpiło, dziękując wszystkim aktywnym współpracownikom za efektywną pomoc. Komisja rewizyjna ustąpiła wcześniej po prezentacji sprawozdania z kontroli finansowej.
 
Chęć do pracy w Prezydium w nowej kadencji zadeklarowali kol. kol.: Wanda Zgud, Józef Buczak, Jan Gańczarczyk, Janusz Sikora, Stanisław Święch, Andrzej Tombiński.
Jan Gańczarczyk do VPI należy od dziesięciu lat. Ma wykształcenie ekonomiczne i rolnicze.
W Bielsku Białej od dwudziestu lat prowadzi własną firmę. Jest to produkcja i sprzedaż, też na eksport, surowców i półproduktów do przemysłu piekarniczego i cukierniczego. Swoim doświadczeniem organizacyjnym postanowił wesprzeć działania Prezydium.
Janusz Sikora to oficjalnie nowy nabytek VPI, ale od lat jest sympatykiem Stowarzyszenia pomagającym w konkretnych projektach. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, a obecnie dyplomowanym mediatorem.
 
Prezentacja pozostałych kandydatów do Prezydium nie była konieczna, gdyż ich sylwetka zawodowa i praca społeczna w VPI jest doskonale wszystkim znana, podobnie jak działalność kandydatów do Komisji Rewizyjnej – Maćka Biesiekierskiego i Andrzeja Maya.
 
Po prezentacji kandydatów kol. Wanda Zgud zajęła się drukowaniem kart do głosowania, a zebrani w tym czasie wysłuchali krótkiego referatu gościnnego Krzysztofa Szarańca Jak zarobić pieniądze i osiągnąć sukces.
 
Prelegent to człowiek czynu, stworzył koncern europejski z sukcesem działający na całym świecie. Meritum jego barwnego, przeplatanego anegdotami, odpowiedziami na pytania z sali i miejscami kontrowersyjnego wystąpienia można w skrócie przedstawić następująco.
 
Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla niego sukcesem. Pieniądze bowiem mogą przyjść jako efekt sukcesu. Wskaźnikiem przyszłości są informacje w gazetach na ogół umieszczone na ostatniej stronie drobnym drukiem.
 
Nie należy podążać za modą i słuchać ludzi, którzy mogą mieć sprzeczne interesy. Sukces jest w nas i tam należy go szukać.Oczywiście trzeba mieć pewne  predyspozycje i wykształcić w sobie umiejętność wyboru sposobu wydatkowaia energii. Najpierw trzeba ustalić punkt, w którym się jest obecnie.To stąd prowadzi droga tam, dokąd chce się dojść, do punktu, w którym chce się być. Na tej drodze należy się skupić. Trzeba odrzucić sabotaż własny: palenie, picie, niedbanie o wygląd. Sukces to proces długotrwały, ważne są drobne sukcesy, kontakty, korzystanie z doświadczeń innych, a przede wszystkim kreatywne niekonwencjonalne myślenie. A oto pięć warunków potrzebnych do osiągnięcia sukcesu: dobry czas i praca własna, profesjonalność, pieniądze, szczęście, otwarty na sukces człowiek. I na zakończenie przestroga: nie wolno pracować nad tym, co nie funkcjonuje.
 
Gdy karty były gotowe, po przypomnieniu zasad przystąpiono do wyboru nowego Prezydium i nowej Komisji Rewizyjnej. Podczas liczenia głosów przez Komisję Skrutacyjną zebrani prowadzili ożywione dyskusje w podgrupach i badali zasoby przepastnego bufetu.
 
W imieniu Komisji Skrutacyjnej wyniki przedstawiła kol. Anna Schubert.
Wszystkie głosy były ważne. Do Prezydium weszło 6 osób, czyli wszyscy kandydaci: Wanda Zgud, Józef Buczak, Jan Gańczarczyk, Janusz Sikora, Stanisław Święch, Andrzej Tombiński, a Komisja Rewizyjna będzie działała w składzie – Maciek Biesiekierski, Andrzej May.
 
W tym miejscu podam tylko najważniejszy wniosek z dyskusji, która wywiązała się po pytaniu Józefa Buczaka o dostępność nowej witryny internetowej. Po rzeczowej wymianie zdań zebrani zgodzili się, że należy podzielić witrynę na część ogólnodostępną i na część dostępną tylko dla członków VPI.
 
Tak zakończyły się oficjalne obrady i rozpoczęła się bardzo miła, niemalże rodzinna część towarzyska, która toczyła się czas jakiś niespiesznie przy rozmowach i rozmówkach, przy rozmaitych napojach – tu prym wiodło piwo przyniesione przez Olka Kordykę –  przy kanapkach przygotowanych przez kol. kol. Elę Chołkowską i Wandę Zgud oraz zaserwowanym przez kol. Wojtka Rogalskiego a upieczonym przez Frizzi Weiβ smakowitym domowym cieście, które szybciutko znikło...
 
Tymczasem Prezydium ustaliło następujący podział funkcji:
  
Józef Buczak – Prezydent,
Andrzej Tombiński – Wiceprezydent,
Stanisław Święch – Sekretarz Generalny,
Wanda Zgud – Skarbnik,
Jan Gańczarczyk, Janusz Sikora – członkowie Prezydium
 
Red. Ania Schubert