Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii

Dołącz do nas

Nasze Stowarzyszenie jest otwarte dla nowych Inżynierów i Techników! Zapraszamy

Archiwum

Wszystko o tlenie, a może i więcej ....

19.10.2012

W dniu 19 października członkowie VPI i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać interesującego odczytu o tlenie wygłoszonego przez Ing. W. Medunę. O tym, że tlen jest nam niezbędny do życia wiedzą wszyscy przynajmniej ze szkoły. Ku naszemu „zdziwieniu” dowiedzieliśmy sie także, że jest on najczęściej występującym pierwiastkiem na kuli ziemskiej. Wyraz zdziwienie zasługuje w tym miejscu na cudzysłów ponieważ staje się to oczywiste już po krótkiej chwili zastanowienia: przecież ponad ¾ powierzchni Ziemi pokrywają morza i oceany. Tlen zajmuje również trzecie miejsce pod względem masy w kosmosie. Spośród najbliższych nam planet jedynie na Marsie występuje tlen w atmosferze ale jego stężenie wynosi tylko 0,15% a na Merkurym dochodzi wprawdzie do 42 % ale za to gęstość atmosfery jest znikoma.

Następnie mogliśmy się dowiedzieć jak wyglądała historia powstania tlenu w atmosferze ziemskiej i poznać przebieg jego stężenia na przestrzeni ostatniego miliarda lat. Od początkowego poziomu 3 % doszło ono do około 35 % przed mniej więcej 250 milionami lat, następnie spadło do 15 % po czym ustabilizowało się na poziomie dziejszym – około 21 %.

Dla nas ważne jest też poznanie granic stężenia tlenu, w których możliwe jest życie ludzkie. Dotyczy to nie tylko globalnych zmian atmosferycznych ale również i składu powietrza w różnych pomieszczeniach, urządzeniach wspomagających oddychanie itp. Minimalnym stężeniem, przy którym możemy się jeszcze utrzymać przy życiu jest 7 % a powyżej 50 % grożą nam poważne schorzenia i nawet ślepota. Natomiast zwiększenie go do około 30 % działa na organizm uzdrawiająco, wzmacniająco i odświeżająco, może też sprzyjać ustąpieniu bólów głowy, migren, powoduje powrót ciśnienia krwi do normy itp. Również nadmierne ciśnienie tlenu (powyżej 1,6 bar) może być szkodliwe o czym muszą wiedzieć przede wszystkim nurkowie. Astronauci oddychają natomiast wprawdzie czystym tlenem ale za to pod bardzo niskim ciśnieniem.

Prelegent poruszył także sprawę szkodliwego wpływu działalności człowieka na środowisko w ogóle a w szczególności na poziom stężenia dwutlenku węgla, metanu i tlenu w atmosferze ziemskiej. Szkodliwe są zarówno wzrastająca ilość odpadów jak i wycinanie lasów będących najważniejszymi producentami tlenu. Także nadmierne nawożenie powoduje zmianę w strukturze fauny i flory morskiej (nawozy wraz z deszczem spływaja rzekami do mórz i oceanów) i zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Na zakończenie prelegent przedstawił obecnym system oczyszczania ścieków pn. Linox.

Po zakończeniu wykładu chętni mieli okazję sprawdzenia na sobie działania atmosfery wzbogaconej w tlen – dzięki specjalnej aparaturze przywiezionej przez prelegenta. Dowiedzieliśmy się także, że Ing. W. Meduna jest wynalazcą i opracował między innymi specjalny rodzaj filtrów biologicznych do oczyszczania ścieków. Zapobiegają one powstawianiu w trakcie ich rozkladu takich szkodliwych gazów jak metan i siarkowodór.

Zakończeniem wieczoru była jak zwykle okazja do dyskusji i swobodnej pogawędki  w szerzym gronie – przy winie i przekąskach – a także możłiwość podyskutowania z prelegentem w mniejszym gronie.

Zapraszamy na następne, comiesięczne, spotkania Clubu VPI.