Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii

Dołącz do nas

Nasze Stowarzyszenie jest otwarte dla nowych Inżynierów i Techników! Zapraszamy

Archiwum

Sympozjum dla Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP

23.04.2012

Dnia 23.04.2012 w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu,  1130 Wiedeń, Titlgasse 15 o godz. 16:00 rozpoczęła się konferencja na temat

  Innowacyjne rozwiązania w obszarze ochrony środowiska w austriackich gminach uzdrowiskowych – doświadczenia firm i organizacji austriackich.

 Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników w Austrii we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu w ramach długofalowego projektu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Uczestniczyło w niej 17 osób, uczestników wyjazdu studyjnego, organizatorzy oraz zaproszeni Goście.

Koordynatorem organizacji konferencji, podobnie jak dwustronnych kontaktów VPI z SGU, była Wanda Zgud czuwająca także nad przebiegiem całej wizyty przedstawicieli SGU w Austrii.

 Konferencję otworzył (w języku niemieckim i polskim) Prezydent VPI DI Józef Buczak, który serdecznie powitał wszystkich jej uczestników.

 Następnie Mag. Jerzy Jędrzejewski, I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu w ciekawej prezentacji przedstawił (w języku niemieckim i polskim) Możliwości kooperacyjne i inwestycyjne dla polskich i austriackich przedsiębiorstw działających w obszarze ochrony środowiska. Była to rzeczowa analiza aktualnego stanu istniejących kooperacji pomiędzy Austrią, a Polską i przedstawienie działań Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu na rzecz polskich i austriackich podmiotów gospodarczych. Wystąpienie to stanowiło doskonałe wprowadzenie w temat konferencji – mocno osadzone w realiach ekonomicznych pokazywało także perspektywiczne kierunki rozwoju aktywności jednostek gospodarczych obu państw w zakresie ochrony środowiska.

 Z Aktualnym stanem ochrony środowiska w polskich gminach uzdrowiskowych zapoznał zebranych Prezydent miasta Kołobrzeg, Członek Zarządu SGU RP Janusz Gromek. Jego obszerną i dowcipną prezentację promującą polskie uzdrowiska na przykładzie Kołobrzegu na język niemiecki tłumaczył DI Andrzej Tombiński.

 Ochrona środowiska w austriackich gminach uzdrowiskowych – uwarunkowania prawne to temat informacji, którą przedstawił Geschäftsführer Österreichische Kur- und Heilbäderverband Dr. Kurt Kaufmann, zwracając uwagę na niezwykle restrykcyjne wymogi szeroko rozumianej higieny stawiane austriackim uzdrowiskom. Na język polski tłumaczyła DI Anna Lato.

 Mag. Stephan Fickl reprezentujący Österreichische Energieagentur (AEA)  w referacie Klima:aktiv struktura przemian zapoznał wszystkich z działalnością organizacji klima:aktiv powstałej z inicjatywy Austriackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska. Celem strategii klimatycznej tej organizacji jest redukcja emisji C02, wzmocnienie gospodarki austriackiej i lokalnych inicjatyw ekologicznych, a co za tym idzie poprawa jakości życia. Ten niezwykle kształcący referat na język polski tłumaczył DI Andrzej Tombiński.

 Praktyczną realizację założeń klima:aktiv w wystąpieniu Programy pod patronatem organizacji klima:aktiv – klimatyczno-energergetycznie regiony modelowe – „gminy e-5” przedstawił Leiter Geschäftsstelle e5 Österreich, Energiewirtschaft & -politik, Österreichische Energieagentur - Austrian Energy Agency Mag. DI Dr. Heimo Bürbaumer. Jest to program systemu zarządzania jakością w zakresie ochrony środowiska wdrażany na poziomie gminy. Na język polski tłumaczyła DI Anna Lato.

 Dotacje dla gmin (włącznie z gospodarką wodną siedlisk i gospodarką odpadami) to poważny i ważny temat, który w przystęnej formie omówił DI Thomas Kopf reprezentujący Kommunalkredit Public Consulting GmbH. Na język polski tłumaczył DI Ryszard Kijek.

 Z kolei niezwykle interesująca prezentacja Występowanie i skład chemiczny wód mineralnych na terenie Austrii, którą pokazał Hofrat Mag. Dr. Gerhard Hobiger, Leiter der FA Geochemie, Geologische Bundesanstalt, miała wymiar niemal naukowy. Dostaliśmy też mapki i broszury ilustrujące temat. Na język polski tłumaczyła DI Barbara Vecer.              

 Michał Kurczyński przedstawiciel na Polskę firmy Biogest Energie und Wassertechnik GmbH w formie wykładu interaktywnego w języku polskim ujął temat Biogazownie – przykłady referencyjne firmy Biogest, budząc żywe zainteresowanie słuchaczy.

 Przemysłowe technologie produkcji biogazu: zgodne z ochroną środowiska przetwarzanie odpadów biologicznych oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych to temat prezentacji, którą pokazali Martin Bauer, Produkt Manager HEAT Bioenergy oraz Mag. Richard Kravarik, Vertriebsdirektor, Geschäftsfürer der Konzerntochter HEAT Poland Sp. z o.o. Te pełne technicznych szczegółów wystąpienia na język polski tłumaczył DI Andrzej Tombiński.

 Niezwykle ciekawe okazał się ostatni zaplanowany referat Oczyszczanie powietrza z zawartości szkodliwych i filtracja ścieków – prezentacja firmy Biofiltair. Ing. Wilhelm Meduna z Firmy Biofiltair w sposób rzeczowy, ale zrozumiały dla laika wyjaśnił prawne i techniczne aspekty funkcjonowania produktów reprezentowanej przez siebie firmy. Na język polski tłumaczył DI Andrzej Tombiński.

 Poza programem wystąpił przedstawiciel Platformy Gospodarczej Górny Śląsk – Górna Austria z Linzu, który w kilku zdaniach omówił jej dokonania i zamiar rozszerzenia działalności na Małopolskę. Na język polski tłumaczył DI Andrzej Tombiński.

 Prezydent VPI DI Józef Buczak podziękował referentom, a przede wszystkim koordynatorce organizacyjnej konferencji Wandzie Zgud, którą zebrani uhonorowali gromkimi oklaskami. Gospodarz konferencji Radca Mag. Jerzy Jędrzejewski dołączył do tych podziękowań i zaprosił wszystkich do bufetu i na rozmowy w kuluarach.

  Uczestnicy studyjnego wyjazdu mieli również (w godzinachprzedpoludniowych) okazje do zwiedzenia spalarni śmieci we Wiedniu.Poniżej zostaly zamieszczone zdjecia z przebiegu konferencji oraz  odbytej wycieczki.

 

Anna Schubert