Prelekcja „Nieznane sławy” - kol. Krzysztofa Dąbrowskiego
W dniu 23 lutego 2010 r. kol. Krzysztof Dąbrowski wygłosił w sali im. Jana III Sobieskiego w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu prelekcję pt. „Nieznane sławy”. Była ona poświęcona trzem sławnym Polakom: Antoniemu Patkowi, Stefanowi Kudelskiemu i Janowi Czochralskiemu.
Tytuł prelekcji wyda się może paradoksalny bo skoro ktoś zyskał sławę i to światową to nie może być jednocześnie nieznany. Okazuje się jednak, że pomimo to pewne ważne aspekty mogą pozostać nieznane lub tylko mało znane. Wspólnym mianownikiem historii tych trzech osób jest fakt, że przeważnie nie są one kojarzone z Polską i to co gorsza nie tylko w świecie ale i w samej Polsce.
Osiągnięcia dwóch pierwszych: zegarki Antoniego Patka i magnetofony Stefana Kudelskiego stanowią symbole szwajcarskiej precyzji najwyższej klasy i warto podkreślić jej polski rodowód. Trzecia z przedstawianych osób – Jan Czochralski – jest niestety często z racji słowiańskiego nazwiska kojarzona z Rosją lub z Czechami ale również zbyt rzadko z Polską. Opracowana przez Czochralskiego metoda produkcji monokryształów metali znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle półprzewodnikowym – w produkcji monokryształów półprzewodników. Przyniosła ona Czochralskiemu światową sławę i miano ojca rewolucji elektronicznej. Bez produkcji obwodów scalonych na szeroką skalę nie osiągnęlibyśmy obecnego poziomu rozwoju elektroniki i komputeryzacji.
W trakcie prelekcji, której wysłuchało ok. 60 osób, zostały podkreślone nie tylko osiągnięcia techniczne i gospodarcze bohaterów ale także ich patriotyczna postawa.
Związek Polskich Inżynierów i Techników w Austrii dziękuje Stacji Naukowej PAN a zwłaszcza jej dyrektorowi prof. Bogusławowi Dybasiowi za włączenie tej imprezy do programu i za jej organizację.