Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii

Dołącz do nas

Nasze Stowarzyszenie jest otwarte dla nowych Inżynierów i Techników! Zapraszamy

Archiwum

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pałac Lanckorońskich w Wiedniu

04.11.2014

4-go listopada miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej pałac Lanckorońskich w Wiedniu przy ul. Jacquingasse. Członkowie VPI zaangażowali się zarówno w proces projektowy, jak i wykonanie tablicy, a także w organizację oprawy artystycznej imprezy. Patronat nad imprezą objął jego ekscelencja ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski.  

Sprawozdanie z odsłonięcia tablicy:      

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej hrabiego Karola Brzezie-Lanckorońskiego   

W dniu 4 listopada 2014 przy Jacquingasse 16-18, w trzeciej dzielnicy Wiednia, w miejscu dawnej rezydencji hrabiego Karola Lanckorońskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej jego pałac oraz kolekcję dzieł sztuki. 

Hrabia Karol Lanckoroński (1848-1933) należał do jednych z wybitnych mecenów kultury i sztuki działających na terenie Wiednia na przełomie XIX i XX wieku, jeszcze częściowo w okresie porozbiorowym Królestwa Polskiego. Jego osobę wspominają historycy jako tą, o której pamięć i o jego trwałych osiągnięciach, podobnie jak hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego (1748-1826), księcia Konstantego Czartoryskiego (1773-1860) przeszła w Austrii prawie w zapomnienie. Dlatego o tyle ważne było dla austriackiej Polonii przywołanie o nim historycznej pamięci. 

Zgromadzonych gości powitał dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu prof. dr. Bogusław Dybaś, który przedstawił osobę hrabiego Lanckorońskiego, dziękując równocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tablicy. I tak z satysfakcją słuchałam o wydatnym wkładzie członków VPI-Stowarzyszenia Polskich Inżynierów w Austrii. Imiennie zostali wyróżnieni: kolega architekt mgr.inż. Tomasz Przybyła za wykonanie projektu tablicy dostosowanego do nowoczesnego otoczenia, kolega mgr.inż. Józef Buczak za montaż tablicy oraz koleżanka architekt mgr.inż. Bożena Prochaska za opracowanie programu muzycznego i zorganizowanie konzertu w siedzibie PAN-u.

W czasie uroczystości przemawiali: DI.Rudolf Zambra, zastępca przewodniczącego rady dzielnicy Landstrasse podkreślając rolę polskiej społeczności w jej rozwoju, ambasador RP Artur Lorkowski oraz prof. Jerzy Wyrozumski sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności. Odsłonięcia tablicy dokonali prof. J. Wyrozumski i Ekscelencja ambasador RP A.Lorkowski.

Druga część uroczystości odbyła się w siedzibie PAN-u przy ul. Boerhaavegasse 25, gdzie prof. Dybaś, poinformował obecnych o aktualnych pracach w ramach bieżącego projektu „Karol Lanckoroński i jego spuścizna rękopiśmienna w zbiorach Austriackiej Biblioteki Narodowej". W oparciu o zdjęcia dr. Joanna Winiewicz-Wolska, wybitna znawczyni zbiorów hrabiego i autorka dwutomowego dzieła, przedstawiła dzieje kolekcji hrabiego, dzieje pałacu jako ostatniego miejsca depozycji i prezentacji zbiorów i jego wnętrza. Jej przypadło odczytanie listu Piotra Pinińskiego, prezesa Fundacji Lanckorońskich. Z kolei dr. Zddzisław Hensel, kanclerz PAN-u, odczytał list prof. Michała Kleibera, prezesa PAN-u.

W programie muzycznym z koncertem fortepianowym wystąpiła młoda 15-tnia pianistka Hannah Kaufmann, która zachwyciła nas wykonaniem utworów F.J.Haydna, S.W. Rachmaninoffa, Fryderyka Chopina, Enrique Granados, Claude Debussego. 

Barbara Vecer

prof.B.Dybaś, prof.J.Wyrozumski, ambasador RP A. Lorkowski
prof.B.Dybaś, prof.J.Wyrozumski, ambasador RP A. Lorkowski
odsłonięcie tablicy
odsłonięcie tablicy
odsłonięta tablica
odsłonięta tablica
dr Joanna Winiewicz-Wolska przed tablicą
dr Joanna Winiewicz-Wolska przed tablicą
(od pr.)  prof.B.Dybaś, R.Zambra, mgr inż. arch. T. Przybyła
(od pr.) prof.B.Dybaś, R.Zambra, mgr inż. arch. T. Przybyła
(od pr.) mgr A.Lech, mgr inz.Z.Brzezinski, żona prof. Dybasia,
(od pr.) mgr A.Lech, mgr inz.Z.Brzezinski, żona prof. Dybasia,
Rudolf Zambra przewodniczacy rady dzielnicy Favoriten
Rudolf Zambra przewodniczacy rady dzielnicy Favoriten
pianistka Hannah Kaufmann
pianistka Hannah Kaufmann
(od l.) matka pianistki i arch. B.Prohaska (VPI)
(od l.) matka pianistki i arch. B.Prohaska (VPI)