4-go listopada miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej pałac Lanckorońskich w Wiedniu przy ul. Jacquingasse. Członkowie VPI zaangażowali się zarówno w proces projektowy, jak i wykonanie tablicy, a także w organizację oprawy artystycznej imprezy. Patronat nad imprezą objął jego ekscelencja ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski.
Sprawozdanie z odsłonięcia tablicy:
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej hrabiego Karola Brzezie-Lanckorońskiego
W dniu 4 listopada 2014 przy Jacquingasse 16-18, w trzeciej dzielnicy Wiednia, w miejscu dawnej rezydencji hrabiego Karola Lanckorońskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej jego pałac oraz kolekcję dzieł sztuki.
Hrabia Karol Lanckoroński (1848-1933) należał do jednych z wybitnych mecenów kultury i sztuki działających na terenie Wiednia na przełomie XIX i XX wieku, jeszcze częściowo w okresie porozbiorowym Królestwa Polskiego. Jego osobę wspominają historycy jako tą, o której pamięć i o jego trwałych osiągnięciach, podobnie jak hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego (1748-1826), księcia Konstantego Czartoryskiego (1773-1860) przeszła w Austrii prawie w zapomnienie. Dlatego o tyle ważne było dla austriackiej Polonii przywołanie o nim historycznej pamięci.
Zgromadzonych gości powitał dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu prof. dr. Bogusław Dybaś, który przedstawił osobę hrabiego Lanckorońskiego, dziękując równocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tablicy. I tak z satysfakcją słuchałam o wydatnym wkładzie członków VPI-Stowarzyszenia Polskich Inżynierów w Austrii. Imiennie zostali wyróżnieni: kolega architekt mgr.inż. Tomasz Przybyła za wykonanie projektu tablicy dostosowanego do nowoczesnego otoczenia, kolega mgr.inż. Józef Buczak za montaż tablicy oraz koleżanka architekt mgr.inż. Bożena Prochaska za opracowanie programu muzycznego i zorganizowanie konzertu w siedzibie PAN-u.
W czasie uroczystości przemawiali: DI.Rudolf Zambra, zastępca przewodniczącego rady dzielnicy Landstrasse podkreślając rolę polskiej społeczności w jej rozwoju, ambasador RP Artur Lorkowski oraz prof. Jerzy Wyrozumski sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności. Odsłonięcia tablicy dokonali prof. J. Wyrozumski i Ekscelencja ambasador RP A.Lorkowski.
Druga część uroczystości odbyła się w siedzibie PAN-u przy ul. Boerhaavegasse 25, gdzie prof. Dybaś, poinformował obecnych o aktualnych pracach w ramach bieżącego projektu „Karol Lanckoroński i jego spuścizna rękopiśmienna w zbiorach Austriackiej Biblioteki Narodowej". W oparciu o zdjęcia dr. Joanna Winiewicz-Wolska, wybitna znawczyni zbiorów hrabiego i autorka dwutomowego dzieła, przedstawiła dzieje kolekcji hrabiego, dzieje pałacu jako ostatniego miejsca depozycji i prezentacji zbiorów i jego wnętrza. Jej przypadło odczytanie listu Piotra Pinińskiego, prezesa Fundacji Lanckorońskich. Z kolei dr. Zddzisław Hensel, kanclerz PAN-u, odczytał list prof. Michała Kleibera, prezesa PAN-u.
W programie muzycznym z koncertem fortepianowym wystąpiła młoda 15-tnia pianistka Hannah Kaufmann, która zachwyciła nas wykonaniem utworów F.J.Haydna, S.W. Rachmaninoffa, Fryderyka Chopina, Enrique Granados, Claude Debussego.
Barbara Vecer