Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii

Dołącz do nas

Nasze Stowarzyszenie jest otwarte dla nowych Inżynierów i Techników! Zapraszamy

Archiwum

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci polskiego geologa Gejzy Bukowskiego

14.04.2008

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci polskiego geologa Gejzy Bukowskiego
W dniu 14 kwietnia 2008 r. przy ulicy Hansalgasse 3 w 3 dzielnicy Wiednia odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci polskiego geologa Gejzy Bukowskiego. Inicjatorką umieszczenia tablicy jest pani Barbara Vecer, z którą przeprowadziliśmy wywiad, a VPI objęło patronat honorowy nad tą akcją. Tablicę umocował nasz kolega Jacek Marszałkowski.


Proszę powiedzieć nam dlaczego zajęła się Pani właśnie sprawą uczczenia pamięci Gejzy Bukowskiego.
Bodźcem do zajęcia się sprawą umieszczenia tablicy dla uczczenia zasług Gejzy Bukowskiego w dziedzinie geologii Europy i Azji Mniejszej były naturalnie względy historyczne. O tym z czasem zapomnianym geologu i jego osiągnięciach zawodowych wygłosiłam odczyt 23 X 2007 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Dalszym aspektem było zauważenie podobieństwa naszych losów. Podobnie jak G. Bukowski przebywałam najpierw w Wiedniu, potem pracowałam jako geolog z uciążliwymi wyjazdami do Afryki (Gabon, Niger) by następnie podjąć pracę w austriackiej służbie geologicznej w Wiedniu, która od czasów Bukowskiego ze względów historycznych zmieniła nazwę z Geologische Reichsanstalt na Geologische Bundesanstalt, ale zasadniczy zakres zadań pozostał podobny, natomiast obszar działalności ograniczył się głównie do terenów Alp Republiki Austriackiej. Bukowski podobnie jak ja pochodził z tego samego regionu, wówczas w sprawie zaborów zwanego Galicją.
W swojej działalności zawodowo-naukowej starałam się budować „mosty międzyludzkie” szczególnie między Austrią a Polską.
Sprawa uczczenia działalności zasłużonego polskiego geologa odpowiada jak najbardziej moim założeniom.

Losy Bukowskiego poznaliśmy przy okazji odsłonięcia tablicy, ale proszę nam teraz opowiedzieć po krótce własną historię?
Z zawodu jestem geologiem, studentką Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do Wiednia przyjechałam początkowo tylko na letni pobyt ale mój przyszły mąż nie chciał bym wróciła z powrotem do Polski. Tak więc zostałam w Austrii i wyszłam za mąż. W następnych latach pracowałam początkowo w Austrii a potem jako terenowy geolog wyjeżdżałam służbowo do Afryki. Prowadziłam między innymi także prace geologiczne konieczne go zaprojektowania dwóch mostów w Lambarene w Gabonie. Z budową mostów miałam więc do czynienia nie tylko w przenośni...
Nastepnie ze względów rodzinnych przyjęłam pracę a autriackiej służbie geologicznej (Geologische Bundesanstalt), gdzie również jak Bukowski przez pragmatyzacje zostałam urzędnikiem państwowym.
W odróżnieniu ode mnie Bukowski pracował w analogicznym okresie swojego życia na Morawach, w regionie śródziemnomorskim (wyspa Rodos, południowa Dalmacja) i w Azji Mniejszej (Baba Dag do Konyi, Balia Maaden, Beisheher, Aksheher itp.).

I na zakończenie proszę nam opowiedzieć coś o swoich planach na przyszłość. Czy w niedugim czasie znowu usłyszymy o jakiejś cennej inicjatywie?
Zostałam zaproszona przez dyrektora Muzeum Ziemi w Bochni do wygłoszenia odczytów o Gejzie Bukowskim w Polsce oraz do przygotowania publikacji w języku polskim dla Muzeum Ziemi w Warszawie. Poza tym pragnę nadal w ramach b. dobrze układającej się współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Inżynierów i Techników w Austrii bezinteresownie opracowywać biografie zasłużonych geologów polskiego pochodzenia z obszaru dawnej Galicji. Pragnę też kontynuować nadal malarstwo i urządzić wystawę obrazów. Chcę także zakończyć interesującą biografię siedmiu pokoleń rodziny krakowskiej ze strony mojej matki.