Prezentacja Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników
w Austrii
w Austrii
VEREIN POLNISCHER INGENIEURINNEN UND INGENIEURE IN ÖSTERREICH
Dipl.-Ing. (mgr inż.arch.)
Bożena Prochaska - Sekretarz Generalna VPI
Działalność Stowarzyszenia Polskich Inżynierów
i Techników w Austrii,
w okresie od 15.11.1997 - do 15.11.2007.
VPI
Verein Polnischer Ingenieurinnen und Ingenieure in Österreich
Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników powołane zostało w dniu 15 listopada 1997 roku, kiedy to dzięki życzliwości ówczesnego kierownictwa Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Wiedniu grupa emigracyjnych inżynierów i techników miała możliwość po raz pierwszy spotkać się w gronie szeroko reprezentującym środowisko techniczne.
Podjęta wówczas próba integracji zakończyła się powołaniem do życia nowego stowarzyszenia, zarejestrowanego ostatecznie jako „Verein Polnischer Ingenieurinnen und Ingenieure in Österreich”, w skrócie VPI, a po polsku: Stowarzyszenie Polskich Inżynierów
i Techników w Austrii.
i Techników w Austrii.
VPI tworzą inżynierowie i technicy, wykształceni w Polsce lub w Austrii, posiadający wieloletnie, prawdziwie wolnorynkowe doświadczenia zawodowe, często prowadzący własne przedsiębiorstwa, biura projektów, albo zajmujący odpowiedzialne stanowiska w firmach
i organizacjach liczących się na ogromnym rynku Unii Europejskiej.
i organizacjach liczących się na ogromnym rynku Unii Europejskiej.
VPI zrzesza obecnie 174 zarejestrowanych osób, w tym 151 członków indywidualnych, 11 członków organizacyjnych (firmy), 9 członków honorowych i 3 członków nadzwyczajnych.
Warunkiem członkostwa w VPI jest obok podstaw natury inżynieryjno-technicznej równoczesne zainteresowanie tematami związanymi z Polską i z Austrią. Tym samym nie jest istotnym obywatelstwo, pochodzenie a nawet kraj zamieszkania czy język ojczysty osób chcących zostać członkami VPI. Do Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii należą zatem oprócz Polaków lub osób polskiego pochodzenia również przedstawiciele innych narodowości, niektórzy z nich nie znający nawet języka polskiego. Tego typu nastawienie do sprawy członkostwa jest wyrazem otwarcia na zewnątrz i odpowiada zarówno elementarnej idei Unii Europejskiej, jak i również nastawieniu Stowarzyszenia w kierunku przyszłości. VPI nie jest zatem zorientowanym na przeszłość „Stowarzyszeniem Polskiej Emigracji Technicznej” - mamy nadzieję, że problem „emigracji” skończył się w roku 1989 raz na zawsze. Sprawa historii to bardzo ważna baza wyjściowa, przyszłość to motor napędowy. Tylko ten, kto ma mocne tradycje - a w te polska technika jest bardzo bogata, oraz kto ma przed sobą przyszłość - w tym zakresie „Nowa Polska” jako członek Unii Europejskiej ma olbrzymie możliwości, jest w stanie w sposób aktywny i twórczy działać w dzisiejszych warunkach.
Składka członkowska wynosi rocznie 36 EUR, studenci płacą 7 EUR. Członkowie organizacyjni (firmy) uiszczają składkę w wysokości 100 EUR rocznie uzyskując tym samym dodatkowo prawo zainstalowania odnośnika (linku) do swojej własnej witryny internetowej na pierwszym planie witryny VPI. (Wysokości składek wg. stanu za rok 2007).
Dzięki tym założeniom udaje się nam prowadzić aktywną i uwieńczoną sukcesem działalność.
Jednym z najważniejszych zadań VPI w ciągu ostatnich lat był transfer know-how do Polski. Wychodziliśmy z założenia, że biorąc przykład ze starego Rzymu, do którego zgodnie z tradycja „prowadziły wszystkie drogi” - również wszystkie drogi prowadziły Polskę do Unii Europejskiej. Dlaczego jedna z nich nie miałaby przebiegać przez Austrię?
W tym sensie Stowarzyszenie starało się i stara się dalej o wykorzystanie celem ułatwienia integracji Polski w ramach Unii wszystkich doświadczeń, które Austria jako stosunkowo młody członek UE zebrała sama.
Jednym z dalszych godnych zaznaczenia cech charakterystycznych Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii jest fakt posiadania jednego z najbardziej postępowych Statutów w Austrii.
Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Domu Inżyniera, Austriackiego Stowarzyszenia Inżynierów i Architektów, Wien 1, Eschenbachgasse 9., w budynku posiadającym już ponad 150- letnią tradycję. Austriackie Stowarzyszenie Inżynierów i Architektów (ÖIAV) istnieje od 8 czerwca 1848 roku a uroczystego otwarcia Domu Inżyniera dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I w 1872 roku. Posiadanie biura VPI właśnie w tym historycznym miejscu ma dla naszej organizacji, ale także i dla Polski - członka Unii Europejskiej olbrzymie znaczenie.
Jednym z ważnych celów zadań sześcioosobowego Prezydium Stowarzyszenia kierowanego przez OStBR. (Oberstadtbaurat = Starszy Radca Miejski ds. Budownictwa) Dipl.-Ing. Wojciecha Rogalskiego jest prowadzenie działalności opiniotwórczej dla firm i organizacji austriackich i polskich, które zamierzają nawiązać wzajemne kontakty, a oczekujących kompetentnej, wiarygodnej i obiektywnej weryfikacji możliwości potencjalnego partnera.
Wymiana informacji pomiędzy członkami VPI odbywa się za pomocą własnej strony internetowej: www.vpivienna.org oraz poczty elektronicznej:
wspomaganej konwencjonalną korespondencją i dodatkowymi publikacjami (np. Listy Kwartalne, Biuletyn Informacyjny, płyta CD – Inżynier XX wieku, zawierająca szereg życiorysów polskich, lub polskiego pochodzenia inżynierów żyjących na przestrzeni XX wieku na terenie Austrii).
Stowarzyszenie ma na swym koncie szereg udanych, efektownie zorganizowanych przedsięwzięć. Do najciekawszych należy zaliczyć przeprowadzone profesjonalnie, na bardzo wysokim poziomie, kilkudniowe, austriacko-polskie konferencje i sympozja, analizujące bardzo istotne dla rozwoju Polski dziedziny i dające konkretne przykłady możliwych
i korzystnych dla Polski rozwiązań. Strona austriacka może przy tej okazji zapoznać się
z aktualnym stopniem zaawansowania poszczególnych technologii oraz dokonać oceny stopnia zainteresowania możliwym zaangażowaniem w Polsce.
i korzystnych dla Polski rozwiązań. Strona austriacka może przy tej okazji zapoznać się
z aktualnym stopniem zaawansowania poszczególnych technologii oraz dokonać oceny stopnia zainteresowania możliwym zaangażowaniem w Polsce.
Zauważona i wielokrotnie komentowana przez prasę austriacką (Der Standard, Kurier, Die Presse i inne) działalność VPI z pewnością przyczyniła się do lepszego zapoznania się austriackiej opinii publicznej z tematami związanymi z Polską jako nowym członkiem Unii Europejskiej, oraz do rozwoju pozytywnego nastawienia Austrii w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej.
Kolejny rok (już dziesiąty!) istnienia Stowarzyszenia jest okresem konsekwentnego kontynuowania dotychczasowych form działalności m. in. takich jak: fachowe seminaria, prelekcje i szkolenia, giełda pracy, pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych
i fachowych a także ochrona i wspieranie interesów zawodowych polskich inżynierów
i techników na terenie Austrii.
i fachowych a także ochrona i wspieranie interesów zawodowych polskich inżynierów
i techników na terenie Austrii.
Chronologiczne zestawienie ważniejszych imprez zorganizowanych przez VPI w ciągu ostatnich lat:
- Marzec do listopada 1999:
internetowy konkurs dla dzieci polskich i polonijnych na całym świecie pod tytułem: „Jak widzę siebie w roli inżyniera, gdy dorosnę“
Konkurs obejmował trzy grupy wiekowe: 7–9 lat, 10–12 lat, 13–15 lat.
Nadesłano ponad 100 prac z całego świata. Udział wzięły dzieci z Ameryki, Austrii, Czech, Danii, Iranu, Kanady, Ukrainy, Polski. Wzruszające były listy dzieci i młodzieży - podziękowania za nagrody, które napływały po zakończeniu konkursu.
- 11–13 listopada 1999, Konferencja:
„Różnorodność modeli jako szansa polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej – prognozy naukowo-teoretyczne i doświadczenia praktyczne”.
Organizacja wspólnie z kierowaną wówczas przez Prof. zw. dr hab. Franciszka Gruczę - Członka Honorowego VPI - stacją PAN w Wiedniu. Wydany został skrypt w języku polskim i niemieckim, zawierający wszystkie referaty, które zostały na tej konferencji wygłoszone. Konferencja dała przegląd możliwości ekologicznego i ekonomicznego rozwoju polskiego rolnictwa w ramach Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na rolnictwo ekologiczne.
· 17–21 maja 2000, Konferencja:
"Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu, nowe inwestycje oraz renowacja istniejących obiektów. Impulsy dla przemian strukturalnych budownictwa mieszkaniowego w Polsce."
Organizacja wspólnie ze stacją PAN w Wiedniu. Z okazji tego sympozjum także wydane zostały skrypty, które zawierają wszystkie wygłoszone z tej okazji referaty zarówno w języku polskim jak i w niemieckim. Zaproszeni referenci dali zarys możliwości dalszego rozwoju polskiego budownictwa mieszkaniowego w oparciu o doświadczenia austriackie w tym szczególnie wiedeńskie, ale również niemieckie.
- Listopad 2000
Uroczyste wręczenie nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Pani Ambasador prof. dr hab. Irena Lipowicz osobiście wręczyła to zaszczytne wyróżnienie Dipl.-Ing. Wojciechowi Rogalskiemu.
Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym funkcje wicepremiera oraz ministra finansów i handlu, uważany jest za twórcę polskiego cudu gospodarczego po pierwszej wojnie światowej. Nagroda jego imienia, ustanowiona po obecnej transformacji ustrojowej, jest symbolem ponownej odbudowy gospodarczej kraju.
O przyznaniu tej nagrody rozstrzygają corocznie przedstawiciele 36 krajów, z którymi Polska utrzymuje kontakty gospodarcze.
Dipl.-Ing. Wojciech Rogalski od 1989 r. pełni w Magistracie wiedeńskim funkcję kierownika referatu gospodarki odpadami biologicznymi oraz projektów specjalnych.
Swoją wiedzę przekazuje przez organizowane seminaria i prelekcje zarówno w Austrii jak i za granicą. Przykładowo, wspólnie z Instytutem Socjologii wiedeńskiego uniwersytetu, opracowywał propozycje rozwiązania problematyki gospodarki odpadami w Mali.
Szczególnie intensywna jest współpraca z Polską, Dipl.-Ing. Rogalski - Prezydent Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii umożliwił nawiązanie wielu bardzo owocnych kontaktów pomiędzy Austrią i Polską.
- 15-17 maja 2001 - "Biowaste Conference"
Organizacja razem z władzami Miasta Wiednia i Dolnej Austrii. Konferencja dotyczyła problematyki związanej z odpadami biologicznymi, kompostowaniem, wykorzystaniem kompostu w rolnictwie. Grupą celową byli przedstawiciele krajów stojących u progu Unii Europejskiej. Językiem konferencji był angielski. W konferencji uczestniczyło ok. 100 osób w tym 15 z Polski. Konferencja dotyczyła pośrednio problemów rolnictwa, jednego z najtrudniejszych etapów przygotowawczych do wejścia Polski do Unii Europejskiej.
- 21-23 czerwca 2001 - Sympozjum:
"Gospodarka odpadami komunalnymi i przemysłowymi w Wiedniu" -Organizacja przy współpracy z firmą Ekologus z Bielska Białej (właściciele tej firmy Anna i Jacek Buchta są członkami stowarzyszenia). W ramach tego sympozjum przedstawiciele polskich władz samorządowych mieli możliwość praktycznego zapoznania się z zakładami gospodarki odpadami w Wiedniu.
- 22-25 października 2001 - Konferencja:
"Konserwacja zabytków w Austrii na przykładzie Wiednia i doliny Wachau - Austriacko-Polskie Forum Konserwatorów Zabytków"
Pierwsza z serii imprez informacyjnych zorganizowanych przy współpracy z firmami austriackimi i polskimi. Referaty wygłosili znamienici przedstawiciele austriackich władz zajmujących się ochroną zabytków, interesującym było porównanie tego zakresu działalności w Wiedniu i w Dolnej Austrii (małe miasta i wioski). W programie było również zwiedzanie wybranych obiektów zabytkowych w Wiedniu i w dolinie Wachau.
- 05-06 grudnia 2001 - Konferencja:
"Biodiesel"
Celem konferencji było zapoznanie strony polskiej z ostatnimi osiągnięciami w tym zakresie w Austrii. Przedstawione zostały zarówno podstawy prawne Unii Europejskiej, Austrii i Polski jak i praktyczne możliwości produkcji i zastosowania tego paliwa.
Celem konferencji było zapoznanie strony polskiej z ostatnimi osiągnięciami w tym zakresie w Austrii. Przedstawione zostały zarówno podstawy prawne Unii Europejskiej, Austrii i Polski jak i praktyczne możliwości produkcji i zastosowania tego paliwa.
- 20-23 marca 2002 - Konferencja:
"Gospodarka odpadami w Austrii - przykłady rozwiązań dla Polski w drodze do Unii Europejskiej"
Konferencja ta była olbrzymim sukcesem Stowarzyszenia. Dzięki zaangażowaniu
i znakomitej współpracy wielu członków VPI zapewniony został fachowy i sprawny przebieg tej trzydniowej, pod patronatem Pani Ambasador Ireny Lipowicz i burmistrza miasta Wiednia Michaela Haeupla stojącej konferencji i imprez towarzyszących.
i znakomitej współpracy wielu członków VPI zapewniony został fachowy i sprawny przebieg tej trzydniowej, pod patronatem Pani Ambasador Ireny Lipowicz i burmistrza miasta Wiednia Michaela Haeupla stojącej konferencji i imprez towarzyszących.
Konferencja skierowana była do polskich i austriackich specjalistów, przedstawicieli urzędów i centrów decyzyjnych, instytucji i przedsiębiorstw zajmujących się planowaniem, finansowaniem, managementem i prowadzeniem gospodarki odpadami. Miała na celu dokonanie wymiany informacji zainteresowanych stron. Organizatorzy gwarantowali także odpowiednią opiekę i postawili do dyspozycji tłumaczy symultanicznych w czasie konferencji i konsekutywnych do rozmów bilateralnych. Współorganizatorem były polskie firmy Ekologus i Abrys.
- 17–20 października 2002 – Wystawa AGH
W ramach Dni Krakowa w Wiedniu, powiązanych z obchodami Roku Polskiego w Austrii została zorganizowana wystawa pod tytułem: „Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków, 50 lat Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - Wybrane Osiągnięcia Naukowe”.
W otwarciu wystawy uczestniczyło około 90 osób, patronat przejął osobiście prezydent Miasta Krakowa prof. zw. dr hab. Andrzej Gołaś - Członek Honorowy VPI, obecni byli: prof. dr hab. inż. Janusz Kowal - Prorektor AGH, dr inż. Bolesław Karwat - Prodziekan WIMiR, pracownicy naukowi AGH, w tym dr Tadeusz Pająk, członek VPI, koordynator organizacji wystawy w Krakowie. Nie brakowało także przedstawicieli Magistratu Miasta Wiednia, oraz firm austriackich. Zebranych powitał między innymi gospodarz Domu Inżyniera – sekretarz generalny ÖIAV Dr. Georg Widtmann. Podkreślił on rolę Polaków w Europie, poczynając od Jana III Sobieskiego, który uratował Europę przed zalewem tureckim, a kończąc na roli papieża Jana Pawła II, dzięki któremu Europa uzyskała nowe oblicze. Z olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem strona austriacka zapoznała się z dużą ilością patentów i ciekawych wynalazków pochodzących z tej wspaniałej polskiej uczelni.
- 22-23 maja 2003 Konferencja:
„Fermentacja beztlenowa odpadów organicznych - Zakład Fermentacji
w Wiedniu”
w Wiedniu”
Temat był bardzo interesujący, prowadzenie konferencji profesjonalne, a wykłady
i dyskusje wyjątkowo ciekawe. Również ta impreza była efektem wspólnego działania VPI z władzami Miasta Wiednia oraz z wiedeńskimi kręgami naukowymi.
Ta międzynarodowa Konferencja dała możliwość dyskusji różnych form zastosowania technologii fermentacji beztlenowej odpadów i produkcji biogazu w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce. W konferencji wzięło udział 150 osób, w tym 50 z Polski. Wykłady i dyskusje były tłumaczone symultanicznie na języki polski i niemiecki.
i dyskusje wyjątkowo ciekawe. Również ta impreza była efektem wspólnego działania VPI z władzami Miasta Wiednia oraz z wiedeńskimi kręgami naukowymi.
Ta międzynarodowa Konferencja dała możliwość dyskusji różnych form zastosowania technologii fermentacji beztlenowej odpadów i produkcji biogazu w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce. W konferencji wzięło udział 150 osób, w tym 50 z Polski. Wykłady i dyskusje były tłumaczone symultanicznie na języki polski i niemiecki.
- Sierpień 2003 - Zakończono opracowanie tematu „Inżynier XX wieku”.
Wydany został dysk CD ze zbiorem wszystkich zebranych oraz zgłoszonych życiorysów inżynierów polskiego pochodzenia, pracujących i żyjących w XX wieku na terenie Austrii. Forma elektroniczna tego wydawnictwa umożliwia kontynuację zbioru. Stowarzyszenie wdzięczne jest zatem za dalsze materiały informacyjne, życiorysy, zdjęcia, plany etc. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania wydania niemieckojęzycznego.
- 22-25 sierpnia 2003
Współpraca z agencją filmową „Czołówka” przy realizacji filmu „Ziemia – Planeta śmieci”. Ten wieloodcinkowy film popularno-naukowy został uznany za materiał dydaktyczny w ramach edukacji ekologicznej w Polsce. Stowarzyszenie VPI jako oficjalny współorganizator zostało zaprezentowane także tutaj.
- 5 października 2003 - prezentacja Książki biograficznej Hrabiego Ledóchowskiego
Wspólna impreza VPI i Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft w „Festsaal” domu Inżyniera i Architekta przy Eschenbachgasse 9. Przybyło ponad 150 osób.
Po prezentacji książki uczestnicy zaproszeni zostali przez VPI na lampkę wina i mały poczęstunek.
· 24–26 października 2003
Wizyta Kol. Kol. z Francji i Wielkiej Brytanii w sprawie uzgodnienia statutu Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Rozmowy prowadził dr inż. Jacek. T. Gierliński – członek Zarządu STP w Wielkiej Brytanii, projektodawca utworzenia Federacji. Ze strony VPI w rozmowach wziął udział obok członków prezydium również Kol. Paweł Raczew, Pełnomocnik Prezydium VPI do Spraw Kontaktów z Polonijną Federacją.
- 29 listopada 2003
Spotkanie „In memoriam Architekta Tadeusza Spychały”
w „Festsaal” Domu Inżyniera w Wiedniu (Eschenbachgasse 9, Wien 1.) Patronat nad tą - poświęconą zmarłemu w październiku 2003 wybitnemu polskiemu i austriackiemu architektowi - imprezą objęła Pani ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii, prof. dr hab. Irena Lipowicz, która wygłosiła z tej okazji wzruszające przemówienie.
w „Festsaal” Domu Inżyniera w Wiedniu (Eschenbachgasse 9, Wien 1.) Patronat nad tą - poświęconą zmarłemu w październiku 2003 wybitnemu polskiemu i austriackiemu architektowi - imprezą objęła Pani ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii, prof. dr hab. Irena Lipowicz, która wygłosiła z tej okazji wzruszające przemówienie.
- 16–18 marca 2004 –Konferencja: „Ochrona Środowiska w Unii Europejskiej na Przykładzie Miasta Wiednia i Dolnej Austrii, w Wiedniu i St.Pölten”. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii, Magistrat Miasta Wiednia - Wydział 48, Rząd Kraju Dolnej Austrii, Wydział Gospodarki Środowiskowej i Dotacji Zagospodarowania Terenu. Ze strony Rządu Dolnej Austrii za wspaniałą organizację i udostępnienie na potrzeby Konferencji sali obrad Parlamentu Dolnej Austrii odpowiedzialny był Dipl.-Ing. Dr. Erwin Szlezak.
Współorganizatorami byli: Ekologus Polska; Austriacki Związek Miast; ARGE Kompost & Biogaz NÖ; ARGE Kompost & Biogaz Österreich; NÖ Abfallwirtschaftsverein;
ARA AG. Program konferencji obejmował szereg interesujących, specjalistycznych referatów, oraz zajęcia plenerowe. W seminarium uczestniczyło 30 osób (m.in. burmistrzowie i przedstawiciele władz gminnych z Polski).
ARA AG. Program konferencji obejmował szereg interesujących, specjalistycznych referatów, oraz zajęcia plenerowe. W seminarium uczestniczyło 30 osób (m.in. burmistrzowie i przedstawiciele władz gminnych z Polski).
- 24 kwietnia 2004, biuro STP w budynku POSK w Londynie:
1. Walne Zebranie delegatów reprezentujących stowarzyszenia założycielskie Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. ( VPI reprezentował kol. Paweł Raczew).
Zgodnie z wstępnymi ustaleniami zebrania Komitetu Założycielskiego, które odbyło się w Wiedniu w październiku 2003 r., na zarząd Federacji wybrano na rok 2003/2004, jednogłośnie i przez aklamację, Zarząd STP w Wielkiej Brytanii.
Ustalono, że Zarząd Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych rozpocznie swoje urzędowanie w dniu 1. maja 2004, w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dokonano wyboru Sekretariatu Generalnego.
Sekretarzem generalnym została: Kol. Bożenna Brooker (Wielka Brytania),
jej zastępcą Kol. Paweł Raczew (Austria).
Sekretariat Generalny oraz Skarbnik Zbigniew Wilimowski (Wielka Brytania) zostali wybrani na kadencję 3-letnią, tj. do końca kwietnia 2007 roku. Na siedzibę Federacji wybrano siedzibę VPI w WIEDNIU / Austria, 1010 Wien, Eschenbachgasse 9,
2 Stock.
Dokonano wyboru Rady Programowej Federacji. Przewodniczącym został kol. Jacek Gierliński.
Z ramienia VPI - kol. Wojciech Rogalski (Austria) został desygnowany jako czlonek Rady Programowej Federacji.
Sekretariat Generalny oraz Skarbnik Zbigniew Wilimowski (Wielka Brytania) zostali wybrani na kadencję 3-letnią, tj. do końca kwietnia 2007 roku. Na siedzibę Federacji wybrano siedzibę VPI w WIEDNIU / Austria, 1010 Wien, Eschenbachgasse 9,
2 Stock.
Dokonano wyboru Rady Programowej Federacji. Przewodniczącym został kol. Jacek Gierliński.
Z ramienia VPI - kol. Wojciech Rogalski (Austria) został desygnowany jako czlonek Rady Programowej Federacji.
Ustalono nazwę Federacji w językach stowarzyszeń inicjujących jej powstanie:
Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. European Federation of Polish Scientific and Technological Societies Abroad.
Fédération Européenne des Associations Scientifiques et Techniques Polonaises
a l’Etranger
a l’Etranger
Europäische Föderation Polnischer Wissenschaftlich-Technischen Vereine im Ausland
- 7 czerwca 2004
Kol. Krzysztof Krotla wziął udział w Międzynarodowej Konferencji POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ „Ekologiczna Polityka Regionalna w gospodarce odpadami”. Organizatorem konferencji była Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT we Wrocławiu. Kol. K. Krotla wygłosił referat na temat „Najnowsze tendencje rozwojowe w zakresie termicznej utylizacji odpadów w Unii Europejskiej na przykładzie Wiednia i Dolnej Austrii”.
· 07–08 października 2004
Konferencja na temat: Gospodarka odpadami w Austrii na przykładzie miasta Wiednia i Styrii. Organizacja Konferencji: VPI i Firma Ekologus. Udział w konferencji wzięło około 35 burmistrzów z Polski.
· 04 czerwca 2005
Odbyło się w Paryżu Walne Zebranie Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Delegatem VPI był kol. Paweł Raczew. Na mocy ustaleń Walnego Zebrania Federacji z roku 2004 (w Londynie) siedzibą tej organizacji jest wiedeńskie biuro VPI. Od 3 czerwca 2005 VPI przejmuje Zarząd Federacji. Sekretariat Generalny Federacji pozostaje na następne 2 lata w dotychczasowym składzie.
· 7 czerwca 2005
Kol. Wojciech Rogalski, jako Prezydent VPI, wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez Komunalną Izbę Gospodarki Odpadami (KIGO) w Warszawie na temat: „Zmiany w ustawie o gospodarce odpadami”.
· 13-15 października 2005 odbyła się międzynarodowa konferencja na temat: „WYKORZYSTANIE ŹRÓDEŁ GEOTERMALNYCH W POLSCE SZANSĄ ROZWOJU REGIONALNEGO”
Konferencja zgromadziła przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego (ok. 70 osób), przedstawiła możliwości inwestycyjno-rozwojowe wynikające z faktu posiadania tego typu źródeł. W ramach konferencji przedstawiono, jak przejść drogę od zasobów do realizacji uniwersalnego zakładu wypoczynkowo-leczniczego wraz z całą infrastrukturą komunikacyjną, zaopatrzeniową i hotelową regionu. Konferencja odbyła się pod auspicjami Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady Rzeczypospolitej w Wiedniu, patronatem honorowym objął konferencję Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski. Liczne firmy austriackie zaangażowane w eksploatacji źródeł przedstawiły swoje projekty, które mogą służyć jako sprawdzony przykład do wykorzystania w praktyce.
· 22 października 2005 – Londyn – obchody 65-lecia STP w Wielkiej Brytanii.
· 23 października 2005 – Londyn - I Światowe Forum Polskich Federacji Naukowo-Technicznych
W czasie Forum dyskutowano możliwości dalszej integracji polskich organizacji inżynierskich, formy działania i najbliższe zadania jak np. V sympozjum „Polacy Razem”, które odbędzie się w Wiedniu w roku 2006. W poczet członków Federacji przyjęte zostało Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników na Litwie.
· 23 października 2005 – Londyn
I Nadzwyczajne Walne Zebranie Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Powołanie Komisji Rewizyjnej.
· 16-17 listopada 2006
V Międzynarodowe Sympozjum „Polacy Razem” – jako temat wiodący wybrano: „ENERGIA ODNAWIALNA W KONTEKŚCIE OCHRONY ŚRODOWISKA”.
Udział w konferencji zgłosiło 100 osób, przyjechało 70 osób, reprezentowane były polonijne stowarzyszenia inżynierskie Austrii, Francji, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Tematyka referatów dotyczyła wykorzystania energii słonecznej (kolektorów słonecznych) i geotermii w ogrzewnictwie, zastosowania paliw odnawialnych do napędu pojazdów, paliwa wodorowego, wykorzystania konopii włóknistych i gazów kwaśnych utylizacji odpadów stałych i biologicznych oraz inne. Szczególnie interesującym faktem było stwierdzenie, że energia odnawialna to nie tylko ochrona środowiska ale również czysty zysk ekonomiczny. Kolektory słoneczne w Austrii i w Polsce (Dipl.-Ing. Piotr Lapinski - Firma NSG), wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania "sztucznych" wirów powietrznych (dr inż. Emil Bros z Kanady), technologia plazmy do unieszkodliwiania odpadów (Inż. Maria Jolanta Olsson ze Szwecji), czy propozycja przydzielania praw do uzyskania certyfikatów emisyjnych dla rolników produkujących w systemie ekologicznym (Dipl.-Ing. Rogalski z Austrii) to tylko niektóre z przykładów tej prawidłowości.
Udział w konferencji zgłosiło 100 osób, przyjechało 70 osób, reprezentowane były polonijne stowarzyszenia inżynierskie Austrii, Francji, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Tematyka referatów dotyczyła wykorzystania energii słonecznej (kolektorów słonecznych) i geotermii w ogrzewnictwie, zastosowania paliw odnawialnych do napędu pojazdów, paliwa wodorowego, wykorzystania konopii włóknistych i gazów kwaśnych utylizacji odpadów stałych i biologicznych oraz inne. Szczególnie interesującym faktem było stwierdzenie, że energia odnawialna to nie tylko ochrona środowiska ale również czysty zysk ekonomiczny. Kolektory słoneczne w Austrii i w Polsce (Dipl.-Ing. Piotr Lapinski - Firma NSG), wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania "sztucznych" wirów powietrznych (dr inż. Emil Bros z Kanady), technologia plazmy do unieszkodliwiania odpadów (Inż. Maria Jolanta Olsson ze Szwecji), czy propozycja przydzielania praw do uzyskania certyfikatów emisyjnych dla rolników produkujących w systemie ekologicznym (Dipl.-Ing. Rogalski z Austrii) to tylko niektóre z przykładów tej prawidłowości.
· 18 listopada 2006 – Wiedeń – Walne Zgromadzenie Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Zarząd Federacji przekazany został Stowarzyszeniu Polskich Inżynierów i Techników we Francji. Prezesem Federacji jest aktualnie Kol. Janusz Ptak – Prezes SPIT Francja. Utworzono Sekretariat Generalny w nowym składzie.
Sekretarzem Generalnym EFPSNT został Kol. Paweł Raczew (VPI Austria), zastępcą
Kol. Andrzej Farnik (Francja), skarbnikiem – Katarzyna Andre (Skarbnik SPIT we Francji).
Kol. Andrzej Farnik (Francja), skarbnikiem – Katarzyna Andre (Skarbnik SPIT we Francji).
· Od roku 2006 – wprowadzono nowy zakres działalności VPI – organizację cyklu koncertów muzyki klasycznej pod tytułem: „Muzyka i Technika”. Jest to promocja polskich studentów przebywających na studiach podyplomowych na wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej. Należy podkreślić znakomity poziom młodych wirtuozów. Kontynuacja koncertów (festiwal muzyki) została uwzględniona w programie pracy na rok 2007 i 2008. Fundusze na organizację uzyskujemy przez poparcie Wydziału Kultury MA7 Magistratu Wiedeńskiego oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska – Warszawa.
· Organizacja wyjazdów studyjnych – „Gospodarka odpadami w Wiedniu”.
Organizatorem tych spotkań jest Kol. Wojciech Rogalski. W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznają się ze złożonym i znakomicie funkcjonującym systemem gospodarki odpadami w Wiedniu. Stolica Austrii jest modelowym przykładem i odpowiedzią na problem jak należy postępować z odpadami komunalnymi, stawiając na pierwszym miejscu zapobieganie ich powstawaniu, doskonaląc równocześnie odzysk i recykling.
W roku 2007 Kol. W.Rogalski przeprowadził 4-krotnie tego rodzaju szkolenia dla grup studentów z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania.
- 24 listopada 2007 odbyło się X-te - Jubileuszowe Zwyczajne Walne Zgromadzenie VPI. W dniu 15 listopada 2007 Stowarzyszenie Polskich Inżynierów
i Techników w Austrii (VPI) ukończyło 10 lat swojej działalności. Z tej okazji odbyło się 24 listopada b.r. w Domu Inżyniera – Eschenbachgasse 9, w pierwszej dzielnicy Wiednia uroczyste spotkanie, na którym obecni byli przedstawiciele Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, Dyrektor stacji Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciel Stowarzyszenia Elektryków Polskich jak i reprezentanci polonijnej prasy, oraz zaprzyjaźnionych organizacji polonijnych.
Prezydent Stowarzyszenia – Dipl.-Ing. Wojciech Rogalski przedstawił w krótkim zarysie zakres działalności organizacji. Wyliczył tematy sympozjów naukowych i konferencji, które byly w okresie 10-lecia zrealizowane i stanowią o naszym dorobku. Celem konferencji i sympozjów było zawsze zbliżenie Polski do Unii Europejskiej, uwypuklenie korzyści, jakie wstąpienie do UE przyniosło Austrii czyli krótko mówiąc transfer know-how. Stowarzyszenie pełni funkcję centrum kompetencji w zakresie ośrodka ochrony środowiska, wibitni specjaliści z tej branży są członkami Stowarzyszenia.
Oprócz działalności zawodowej i tego, co z punktu widzenia kraju z większymi doświadczeniami unijnymi, niż nowo-wstępująca Polska ocenione zostało jako najbardziej istotne, Stowarzyszenie zajmuje się także działalnością kulturalną, która spotkała się z uznaniem i została dotowana zarówno przez Wydział Kultury Wiedeńskiego Magistratu, jak i przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska z funduszy senatu RP. W latach 2006-2007 zorganizowano 15 koncertów muzyki kameralnej, angażując polskich studentów odbywających studia podyplomowe na Wiedeńskim Uniwesytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej. Na rok 2008 zaplanowana jest kolejna seria koncertów. Poziom koncertów był i jest bardzo wysoki. Były one spontaniczne i przekazane prosto z serca i dlatego też wymowa ich była zawsze optymistyczna, tchnąca młodzieńczą witalnością i siłą, dla którego to połączenia nie ma rzeczy niemożliwych. Z okazji X-lecia VPI otrzymało gratulacje od wielu osób
i szanowanych powszechnie organizacji. Miło było na walnym zebraniu posłuchać podsumowania naszych 10-letnich osiągnięć
i szanowanych powszechnie organizacji. Miło było na walnym zebraniu posłuchać podsumowania naszych 10-letnich osiągnięć
- W dniu 17 grudnia 2007, w salach reprezentacyjnych Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu p.o. ambasadora RP w Austrii - Pan Jarosław Dziedzic dokonał uroczystego wręczenia zaszczytnego wyróżnienia Panu Dipl.-Ing. Wojciechowi Rogalskiemu. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński - w uznaniu zasług
i osiągnięć przyznał Prezydentowi Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii - Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Laudatio wygłosili: Dipl.-Ing. Andrzej Tombiński i Fritzi Weiss. Podkreślano szereg ważnych cech charakteru, które zdecydowanie wyróżniają Wojciecha Rogalskiego, jak sumienność, prawość, zaangażowanie, wyjątkowe umiejętności organizacyjne, bardzo dobra znajomość języków obcych i inne .....
Zaproszeni byli pracownicy i kierownictwo wiedeńskiego magistratu, rodzina i przyjaciele (zjechali z dalekich stron świata) oraz członkinie i członkowie Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii, wszyscy przepełnieni satysfakcją płynącą z faktu spływającego na nich splendoru odznaczonego Prezydenta.
Uroczystość ta była swojego rodzaju kropką nad i w 10-letniej działalności Stowarzyszenia. PAP umieściła notatkę na ten temat.
Relaksowym uzupełnieniem zawodowo-naukowej działalności VPI są tradycyjne spotkania towarzyskie, przyjmujące różnorodne formy. Raz są to plenerowe spotkania przy ognisku, innym razem wypady statkiem połączone z podziwianiem naddunajskiej przyrody, wspólne wycieczki autobusowe, a gdy pora roku po temu to i narciarskie zawody o puchar VPI.
Drobne imprezy takie jak zwiedzanie historycznych zakątków Wiednia, lub zwiedzanie najciekawszych obiektów będących w budowie, a także odwiedzanie wystaw i galerii na stałe wplecione są w bieżącą działalność Stowarzyszenia, co zresztą dokumentuje prowadzona stale kronika.
Niezależnie od wyżej wymienionych imprez, konferencji, sympozjów itp. działalność Stowarzyszeniea opiera się na cotygodniowych tzw. „otwartych zebraniach wtorkowych” Prezydium VPI. W spotkaniach tych biorą udział wszyscy zainteresowani wymianą informacji
i utrzymaniem lub zawieraniem nowych kontaktów członkowie, ale również i sympatycy Stowarzyszenia. Obok zagadnień natury bieżącej, większość zebrań ma konkretny temat, który najpierw zaprezentowany jest w formie krótkiego referatu bądź krótkiej prezentacji multimedialnej, a następnie uwieńczony jest interesującą dyskusją.
i utrzymaniem lub zawieraniem nowych kontaktów członkowie, ale również i sympatycy Stowarzyszenia. Obok zagadnień natury bieżącej, większość zebrań ma konkretny temat, który najpierw zaprezentowany jest w formie krótkiego referatu bądź krótkiej prezentacji multimedialnej, a następnie uwieńczony jest interesującą dyskusją.
Stowarzyszenie dysponuje nowoczesnym sprzętem multimedialnym, biuro Stowarzyszenia, gdzie odbywają się spotkania wtorkowe może być w razie potrzeby „rozszerzone” o większą salę, co umożliwia przeprowadzenie projekcji filmowych w miłej i wygodnej atmosferze.
opracowanie VPI Austria:
OStBR Dipl.-Ing. Wojciech Rogalski – Prezydent
Dipl.-Ing. Bożena Prochaska, Sekretarz Generalna