Sprawozdanie z Walnego Zebrania EFPSNT
Paryż, 4-ty czerwca 2005
Obecni (bez tytułów):
STPwWB
Krzysztof Ruszczyński
Bożenna Brooker
SITPF
Janusz Ptak
Andrzej Farnik
ZFPITN
Cezar Wojciechowski
Edward Kieyne
VPI
Paweł Raczew
Sekretariat EFPSN-T
Bożenna Brooker -Sekretarz Generalna
Paweł Raczew – Zastępca Sekretarza Generalnej
1.Wybranie sekretarza zebrania
Kol. Paweł Raczew został wybrany sekretarzem zebrania i zgodził się dokonać notatek z przebiegu zebrania.
2. Przekazanie upoważnień na reprezentowanie poszczególnych przedstawicieli Członków Zwyczajnych:
Kol. Krzysztof Ruszczyński reprezentowal Kol. Andrzeja Fórmaniaka, Kol. Ryszarda Chmielowca i Kol. Jacka Gierlińskiego z STPwWB
Kol. Cezar Wojciechowski reprezentował Kol. Antona Stascha z ZFPITN
Kol. Pawel Raczew reprezentował Kol. Wojciecha Rogalskiego i Kol. Bożenę Prochaska z VPI Austria.
Kol. Bożenna Brooker reprezentowała skarbnika Federacji Kol. Zbigniewa Wilimowskiego .
3. Sprawozdanie z działaności Federacji.
Kol. Bożenna Brooker zrelacjonowała pierwszy rok działalności Federacji. (patrz zał.)
Sprawozdzanie zostało zaakceptowane.
4. Informacje o rejestracji Federacji w Austrii:
Kol. Paweł Raczew przekazał przetłumaczony na język niemiecki statut Federacji
i poinformował o przebiegu rejestracji Federacji na policji wiedeńskiej – w wydziale d.s. działalności Stowarzyszeń.
i poinformował o przebiegu rejestracji Federacji na policji wiedeńskiej – w wydziale d.s. działalności Stowarzyszeń.
Statut musiał być przetłumaczony na język niemiecki co było wymogiem jego zarejstrowania w Austrii. Dokonano pewnych zmian w niemieckiej wersji statutu, czego wymagały władze dokonujące rejstracji Federacji.
Dyskusja i wnioski
Kol. Janusz Ptak – Polską wersje Statutu należy poprawić jeszcze w czasie obecnego walnego zebrania, aby była zgodną z wersją austriacką. Niemiecka nazwa Federacji powinna być zarejstrowana wraz z nazwą Federacji w czterech językach Stowarzyszeń inicjujących (polska nazwa jako nazwa własna).
Koledzy z Wiednia wprowadzą tą poprawkę do rejestracji. Urzędowo przeznaczony jest pewien czas na poprawki w Statucie.
Kol. Andrzej Farnik : W statucie Federacji powinny widnieć nazwy Federacji w czterech językach; polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Uchwalono, że ta poprawka jeszcze w czasie obecnego zebrania zostanie wprowadzona i do Polskiej i do austriackiej wersji.
Kol. Pawel Raczew przekazał przetlumaczony na język niemiecki statut Federacji
i poinformował o przebiegu rejestracji Federacji na policji wiedeńskiej – w wydziale do spraw działalności Stowarzyszeń.
i poinformował o przebiegu rejestracji Federacji na policji wiedeńskiej – w wydziale do spraw działalności Stowarzyszeń.
5. Sprawozdanie finansowe Federacji
Kol. Krzysztof Ruszczyński odczytał sprawozdanie finansowe skarbnika Federacji za ubiegły rok.
Sprawozdanie zostało przyjęte z nastepującą uwagą: Po roku działalności stan konta Federacji wynosi zero.Wszyscy wpłacili opócz ZFPITN. Koszty Inauguracji Federacji przekroczyły wpłacone składki. STPwWB pokryło niedobór i wyzerowało konto Federacji.
Dyskusja i wnioski :
Powstal ogólny wniosek żeby finanse przenieść do Austrii, do kraju w którym mieści się siedziba Federacji i tam otworzyć konto Federacji.
Stowarzyszenie niemieckie dokonało na miejscu wpłaty za rok 2004 € 150.-, a stowarzyszenie austriackie za rok 2005 € 150.-. Początkowo pieniądze wpłynęły do rąk Kol. Krzysztofa Ruszczyńskiego dla przekazania skarbnikowi Federacji, poczym zostaly przekazane kol. Pawłowi Raczewowi w celu wpłacenia na nowe konto Federacji w Austrii.
Zatwierdzono, że składki na przyszly rok nie ulegaja zmianie.
6. Wybór Zarządu Federacji na nastepną kadencję
Jeszcze przed Walnym Zebraniem uzgodniono pocztą elektroniczną że Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii (VPI) obejmie Zarząd Federacji na rok 2005/2006.
Członkowie Walnego Zebrania jednogłośnie tę decyzję zatwiedzili.
7. Dyskusja na temat przyszłej działaności Federacji
Ogólnie stwierdzono, że Federacja nie jest znana w strukturach polskich i w związku z tym nie jest informowana oraz zapraszana do udziału w żadnych projektach, targach, imprezach itp. Dlatego trzeba jak najszybciej rozpowszechnić wiadomość
o istnienu Federacji.
o istnienu Federacji.
Kol. Cezar Wojciechowski: Federacja powinna wystąpić do NOT-u w Warszawie o przyjęcie na członka (bez płacenia składek). Główną korzyścią byłoby to, że Federacja będzie informowana i będzie dostawała zaproszenia na wszystkie imprezy. Tu został podany przykład tegorocznych Targów Poznańskich, gdzie NOT ma swoje stanowisko i Federacja mogłaby się do niego dołączyć na miarę swoich możliwości finansowych.
Trzeba napisać listy do takich polskich organizacji jak PAN, KBN, Wspólnota Polska, KIG, oraz TV-Polonia informując o istnieniu i celach Federacji a potem ich odwiedzić osobiście.
Listy powinny być wystosowane do konkretnych osób/decydentów.
Podano propozycję aby Kol. J.Gierliński pomógł w zorganizowaniu listy adresatów
z podaniem konkretnych nazwisk odbiorców.
z podaniem konkretnych nazwisk odbiorców.
Federacja jako Centrum Kompetencji
Dyskutowano nad atrakcyjnością Federacji i jak ją należy rozreklamować.
Federacja powinna być centrum kompetencji dla poszczególnych stowarzyszeń. Trzeba przygotować odpowiednie materiały i wystapić do NOT-u w celu ustanowienia Federacji jako centrum kompetencji dla projektów w krajach UE.
Kol. Krzysztof Ruszczyński zadeklarował, że rozpozna co jest potrzebne do utworzenia centrum kompetencji.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie przez poszczególne stowarzyszenia materiałów dotyczących własnego zakresu działalności w Federacyjnym Centrum Kompetencji.
Kol. Cezar Wojciechowski zadeklarował się do zorganizowania w Niemczech Centrum Kompetencji w dziedzinie internetowego kształcenia menedżerów (Europejska Akademia Menedżerów).
Witryna internetowa Federacji
Dyskutowano również o dostępie do informacji o Federacji poprzez linki w witrynach internetowych poszczególnych stowarzyszeń, oraz o założeniu własnej, federacyjnej strony internetowej.
Kol. Cezar Wojciechowski: Prowadzenie witryny mozna zlecić ze wszystkich 4-rech Stowarzyszeń jednemu zlecniodawcy w Polsce i wtedy witryna Federacji bedzie za darmo.
Litewskie Stowarzyszenie Polskich Inżynierów
Kol. Bożenna Brooker podjęła się przeprowadzenia rozmowy z Prezesem Litewskiego Stowarzyszenia Inżynierów Polskich inż. Piątkiem, aby Litewskie towarzystwo przystąpiło do Federacji. Mają oni problem z zapłaceniem składki, wiec jednoglośnie postanowiono, że można im na pierwsze trzy lata skadkę umorzyć.
8. Statut Federacji w języku polskim
Kol. Edward Kieyne i Kol. Paweł Raczew przedłożyli zebranym dokonane konieczne zmiany tekstu statutu w celu zarejestrowania go w urzędzie austriackim.
Dokonane zmiany zostały przyjęte jednomyślnie. Statut zostanie w języku polskim odpowiednio dostosowany do niemieckiego.
W obu statutach dokonane zostaną poprawki o następującej treści:
- Jeden delegat może mieć na walnym zgromadzeniu jedno dodatkowe pełnomocnictwo ze swojej organizacji. (§ 4 punkt 4)
- Nazwa Federacji ma być podana w czterech językach: w kolejności polski, angielski, francuski, niemiecki. (w statucie w języku polskim).
Dokładne teksty w opracowaniu.
9. Wolne wnioski i informacje
Kol. Krzysztof Ruszczyński poinformował, że Kol. Ryszard Chmielowiec – redaktor Techniki i Nauki - został profesorem w PUNO (Polski Uniwersytet na Obczyźnie).
Przekazał również zebranym ostatnie wydanie broszury Technika i Nauka Nr 72
2003-2004.
Wydawnictwo to mogło by się stać również organem prasowym Federacji.
Można również włączyć się do Przeglądu Technicznego NOT-u (J.Ptak)
Kol. Janusz Ptak przekazał zgromadzonym Biuletyn Informacyjny SITPF , w którym można również umieścić informacje o EFPSNT w formie notatki prasowej.
Materiały informacyjne należy przekazywać w formatach WORD i JPEG.
Na tym Walne Zgromadzenie zakończono
Red.: Bożenna Brooker, Paweł Raczew