Powstanie europejskiej Federacji
Tematem obrad był:
Statut Polonijnej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Europie
Obrady prowadził dr inż. Jacek T. Gierliński (STP WB) - Inicjator utworzenia Federacji, oraz obecny Prezes Komitetu założycielskiego, wybrany w Paryżu 15.listopada 2002.
W programie spotkania zostały omówione następujące zagadnienia:
1. Informacja o zasadniczej koncepcji statutu
2. Szczegółowa dyskusja kolejnych punktów statutu
3. Ustalenie harmonogramu dalszych prac
Udział w konferencji wzięli przedstawiciele czterech Stowarzyszeń Inicjujących powstanie Federacji:
- Stowarzyszenie Techników Polskich - Wielka Brytania:
dr inż. Jacek T.Gierliński - Z-ca Prezesa
mgr inż. Bożenna Brooker - Członek Zarządu
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji
: mgr inż. Janusz Ptak - Prezes
mgr inż. Andrzej Farnik - Z-ca Prezesa
- Federalny Zrzeszenie Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech:
Dipl.-Ing. Cezar Wojciechowski - Prezes
- Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii: (VPI)
Dipl.-Ing. Wojciech Rogalski - Prezydent Stowarzyszenia
Arch. Dipl.-Ing. Paweł Raczew - Pełnomocnik Prezydium ds. Federacji
Obrady były owocne i doprowadziły do sprecyzowania korekt i uzupełnień Statutu Federacji. Po ostatecznej akceptacji Statutu, następnym krokiem będzie przedłożenie tekstu Statutu do zatwierdzenia poszczegolnym Stowarzyszeniom Inicjującym. Powołanie Federacji do życia przewidziane jest na 1 maja 2004 (data przystąpienia Polski do Unii Europejskiej). Z inicjatywą organizacji Zebrania Inagurującego powołania Federacji wystąpiło STPwWB.
Federacja jest apolityczną, niezależną organizacją obejmującą działalnością środowiska naukowo-techniczne i techniczno-gospodarcze.
Terenem działania Federacji jest obszar Europy.
Celem podstawowym Federacji jest wspieranie integracji polonijnych środowisk naukowo-technicznych i techniczno-gospodarczych w Europie, uznając równocześnie ich niezależność i różnorodność.
Do zadań Federacji należy w szczególności:
1. reprezentowanie wspólnych interesów polonijnych środowisk naukowo-technicznych i techniczno-gospodarczych wobec władz polskich, władz Unii Europejskiej a także wobec władz wszelkich organizacji międzynarodowych i pozarządowych,
2. popieranie współpracy polonijnych środowisk naukowo-technicznych i techniczno-gospodarczych z analogicznymi środowiskami w Europie,
3. propagowanie osiągnięć polskiej i polonijnej myśli naukowej, technicznej i gospodarczej.
W programie towarzyszącym uwzględniono nie tylko konsumpcję największego "Wienerschnitzel" w znanym lokalu Figlmüller (seit 1905 - The most famous Schnitzel in Vienna), w 1. dzielnicy Wiednia i odwiedziny "Heuriger - Feuerwehr Wagner" na Grinzingu, ale także Mszę św. na Kahlenbergu i zwiedzanie zarówno centrum Wiednia, jak i pałacu Schönbrunn i willi Otto Wagnera - obecnego muzeum znanego malarza Ernesta Fuchsa.
Na Heurigerze dołączył do zainteresowanych obradami także Redaktor Biuletynu VPI - Dipl.-Ing. Grzegorz Piotrowski, wraz z rodziną. Towarzyszył on nam także w niedzielę, w trakcie zwiedzania Kahlenbergu, willi Otto Wagnera, Schönbrunnu i degustacji "Rahmstrudel mit Vanillesoße" (strudel śmietanowy w sosie waniliowym) w Café Dommayer (Alt Wiener Kaffehaus) na Hietzingu.
Organizacja spotkania - Dipl.-Ing. Bożena Prochaska - Sekretarz Generalny VPI (szczególnie zasłużona w organizacji całości programu, oraz przy wykonaniu i kompozycji smakowitych kanapek) w części turystycznej wspierana przez Pawła Raczewa.