>>>Press Release - 28 kwiecieñ 2004r.<<<
EUROPEJSKA FEDERACJA POLONIJNYCH STOWARZYSZEŃ
NAUKOWO- TECHNICZNYCH
Data powstania: 23 kwietnia 2004 r. na 8 dni przed oficjalnym wejściem Polski do Unii Europejskiej
Krótka historia: STP w WB podjęło inicjatywę powołania wspólnej europejskiej federacji polonijnych organizacji naukowo-technicznych w roku 2002. Okazją do rozpowszechnienia tej inicjatywy wsród istniejących bratnich stowarzyszeń z krajów UE – były uroczyste obchody 85-lecia Polskich Inżynierów iTechników Polskich we Francji w roku 2002, w czasie których odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli 4 stowarzyszeń (z Austrii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii). Projekt statutu został zatwierdzony przez Walne Zebrania 4 organizacji założycielskich i podpisany na oficjalnym uroczystym Zebraniu Inauguracyjnym Federacji, które odbyło się w dniu 23 kwietnia 2004r. w Londynie, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. Na główną uroczystość powołania federacji przybyli zaproszeni przedstawicieli życia społecznego i politycznego z Kraju oraz z Wielkiej Brytanii (m. inn. JE dr Stanisław Komorowski-ambasador RP w Londynie, senator Grzegorz Lipowski-reprezentujący senacką Komisję d/s Emigracji i Polaków za Granicą oraz FSNT-NOT; jako wiceprezes Federacji, Ryszard Kaczorowski-były prezydent II RP-rezydujący w Londynie, Helena Miziniak -prezydent Europejskiej Federacji Wspólnot Polonijnych, reprezentująca równiez Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, Jacek Gierliński-dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej -reprezentujący ministra Nauki i Informatyzacji, Stanisław Konieczny-FSNT-NOT, Krystyna Mochlińska-prezes Instytutu Polskiej Misji Katolickiej z Londynu, Wojciech Falkowski-rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyżnie z siedzibą w Londynie, płk. Andrzej Jeziorski prezes Fundacji Lotników Polskich, Artur Rynkiewicz-wiceprezes Polskiego Ośrodka Społeczno-Gospodarczego w Londynie, siedziby organizatora uroczystości oraz goście-reprezentanci stowarzyszeń założycielskich-delegaci na pierwsze Walne Zgromadzenie federacji ; pełnomocnik Prez.ds.Federacji Dip-Ing. Paweł Raczew z Austrii, wiceprezes mgr inż. Andrzej Farnik z Francji, prezes dr inż. Andrzej Fórmaniak-z Wielkiej Brytanii.
Główne cele Federacji: to m.inn. wg statutu:
§ II.1. Celem podstawowym Federacji jest wspieranie integracji polonijnych środowisk naukowo-technicznych i techniczno-gospodarczych w Europie, uznając równocześnie ich niezależność i różnorodność.
§ II.2. Do zadań Federacji należy w szczególności:
1.reprezentowanie wspólnych interesów polonijnych środowisk naukowo-technicznych i techniczno-gospodarczych wobec władz polskich, władz Unii Europejskiej a także wobec władz wszelkich organizacji międzynarodowych i pozarządowych,
2.popieranie współpracy polonijnych środowisk naukowo-technicznych i techniczno ospodarczych z analogicznymi środowiskami w Europie,
3.propagowanie osiągnięć polskiej i polonijnej myśli naukowej, technicznej i gospodarczej.”.
Władze Federacji oraz siedziba:
Walne Zgromadzenie, Zarząd (jednoroczna, rotacyjna kadencja zarządow stowarzyszeń członkoskich) oraz Sekretariat Generalny(wybierany na 3 lata). Pierwszym prezydentem zarządu federacji został dr inż. Andrzej Fórmaniak; obecny prezes STP z Wielkiej Brytanii, a sekretarzem generalnym – mgr inż. Bożenna Brooker, obecny wiceprezesSTP. Oficjalną siedzibą Federacji wybrano Wiedeń, ze względu na jego centralne położenie po poszerzeniu UE.
Krótka charakterystyka organizacji założycielskich:
Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii (VPI-Verein Polinsher Engenieure in Österrich)
Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Domu Inżyniera, austriackiego Stowarzyszenia Inżynierów i Architektów, Wien 1, Eschenbachgasse 9, w budynku posiadającym już ponad 150-letnią tradycję. Posiadanie biura VPI właśnie w tym historycznym i centralnym miejscu ma dla naszej organizacji, ale także i dla Polski wchodzącej do Unii Europejskiej olbrzymie prestiżowe znaczenie. Prezes: Dipl-Ing. Wojciech Rogalski.
Adres VPI: A – 1010 Wien, Eschenbachgasse 9 Tel./Fax.: +43 1 585 11 07, Mobil: +43 676 417 01 55, E-mail: office.vpi@utanet.at, Strona Internetowa: http://www.vpivienna.org.
Stowarzyszenie powstało 15.11.1997roku. VPI tworzą inżynierowie i technicy, wykształceni w Polsce lub w Austrii, posiadający wieloletnie, prawdziwie wolnorynkowe doświadczenia zawodowe, prowadzący własne przedsiębiorstwa, biura projektów, często zajmujący odpowiedzialne stanowiska w firmach i organizacjach liczących się na ogromnym rynku Unii Europejskiej. VPI zrzesza obecnie 148 członkiń i członków, w tym 138 zwyczajnych, 2 organizacyjnych (firmy), 2 nadzwyczajnych i 6 honorowych.
Jednym z ważnych celów jest prowadzenie działalności opiniotwórczej dla firm i organizacji austriackich i polskich, które zamierzają nawiązać wzajemne kontakty, a oczekujących kompetentnej, wiarygodnej i obiektywnej weryfikacji możliwości potencjalnego partnera. Stowarzyszenie ma na swym koncie szereg udanych, efektownie zorganizowanych przedsięwzięć. Do najciekawszych należy zaliczyć przeprowadzone profesjonalnie, na bardzo wysokim poziomie, kilkudniowe austriacko-polskie konferencje i sympozja - analizujące bardzo istotne dla rozwoju Polski dziedziny i dające konkretne przykłady możliwych i korzystnych dla Polski rozwiązań. Strona austriacka może przy tej okazji zapoznać się z aktualnym stopniem zaawansowania poszczególnych przedsięwzięć oraz dokonać oceny stopnia zainteresowania możliwym zaangażowaniem w Polsce. Zauważona i wielokrotnie komentowana przez prasę austriacką (Der Standard, Kurier, Die Presse i inne) działalność VPI z pewnością przyczyniła się do lepszego zapoznania się austriackiej opinii publicznej z tematami związanymi z Polską jako nowym członkiem Unii Europejskiej, oraz do rozwoju pozytywnego nastawienia Austrii w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji (SITPF - Association Des Ingenieurs Et Techniciens Polonais En France)
Założone w 1917 r. nr. aut. préf. 79501-13.446 fondée en 1917. Adres: 20, rue Legendre 75017 Paris tél. 01 47 63 20 71. Strona internetowa
http://sitpf.europolonia.org. Prezes: mgr inż. Janusz Ptak.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji zostało założone w 1917 roku w Paryżu w celu stworzenia kadry technicznej gotowej do współudziału w odbudowie kraju po odzyskaniu niepodległości. Skupiało liczne grono inżynierów i techników polskich zamieszkałych we Francji oraz Franzuzów polskiego pochodzenia, zatrudnionych w różnych sektorach gospodarki. Niestety, druga wojna światowa odcisnęła tragiczne piętno na historii Stowarzyszenia: jego biura zostały zajęte przez Niemców, którzy doszczętnie zniszczyli archiwa, a ówczesny prezes Stowarzyszenia, Henryk Lipkowski został zatrzymany w 1943 roku przez Gestapo i zamęczony w obozie w Buchenwald. Działalność S.I.T.P.F. zamarła a jego członkowie zostali rozproszeni. Dopiero koniec II wojny światowej umożliwił Stowarzyszeniu podjęcie normalnej działalności. Już dniu 18 sierpnia 1945 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie, które wybrało nowy Zarząd z prezesem Adamem Rożenem na czele. Członkowie Stowarzyszenia to byli żołnierze Armii Polskiej na Zachodzie, więźniowie z niemieckich obozów jenieckich i koncentracyjnych, internowani z obozów internowanych w Szwajcarii. W 1947 roku Stowarzyszenie liczyło ponad 270 członków.
Obecnie S.I.T.P.F. stawia sobie za zadanie zarówno podtrzymania tradycyjnej działalności jak i znalezienia nowych form działania, które byłyby lepiej dostosowane do współczesnego życia zawodowego. Stowarzyszenie tak jak dawniej bierze aktywny udział nie tylko w życiu i manifestacjach patriotycznych Polonii francuskiej ale także w pracach nowo-powstałej Federacji Polonii Francji, prowadzi życie towarzyskie i kulturalne, akcje społeczne a jednocześnie starając się stanowić zalążek polskiego lobby, współpracując z innymi organizacjami we Francji, takimi jak Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji, Polska Akademia Nauk, Instytut Polski, Mouvement Européen des Yvelines. W listopadzie 2002r. S.I.T.P.F. świętowało Jubileusz 85-cio lecia istnienia z udziałem reprezentacji stowarzyszeń z Austrii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także prezesa Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT z Polski.
Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech T.z.
Adres: c/o A.R.T. Photonics GmbH, Schwarzschildstr. 6, D-12489 Berlin. Tel.:+ 49 30 678 92 183. Fax:+ 49 30 678 94 156. E-Mail: bundesverband@artphotonics.de. Strona internetowa:www.pol-ing.de. Prezes: Dipl-Ing. Cezar Wojciechowski.
Podłożem obecnej struktury Zrzeszenia były zorganizowane formy działalności polskiego środowiska naukowo-technicznego w RFN datowane na rok 1983, kiedy to na Uniwersytecie Technicznym w Aachen (Akwizgran) z inicjatywy studentów, asystentów i profesorów kontraktowych polskiego pochodzenia powstał Klub Naukowo-Techniczno-Gospodarczy (nierejestrowany). W dniu 4 lipca 1997 roku Sąd Grodzki w Bonn dokonał rejestracji Zrzeszenia Federalnego Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech i wpisał do rejestru organizacji prawa niemieckiego a Urząd Finansowy w Bonn przyznał Zrzeszeniu Federalnemu status organizacji wyższej użyteczności publicznej.
Celem Zrzeszenia jest wspieranie procesu porozumienia niemiecko-polskiego na podstawie Traktatu z dnia 17.06.1991 i związanej z tym wymianie listów Ministrów Spraw Zagranicznych, poprzez m.inn. wspieranie wymiany naukowo-technicznej i gospodarczej w szczególności miedzy Republiką Federalną Niemiec i Polską. W ramach Zrzeszenia Federalnego działają następujące Komisje i Zespoły o zasięgu międzynarodowym: Komisja Techniki Laserowej i Światłowodowej, Komisja Przystosowania Polskich Norm do Norm Unii Europejskiej, Komisja Transportu i Turystyki, Komisja Doradztwa Prawno-Gospodarczego, Centrum Transferu Technologii i Managementu, Polsko-Niemiecka Komisja Rzeczoznawstwa Samochodowego, Transportu i Utylizacji Środków Transportu, Zespół Budownictwa, Architektury i Planowania Przestrzennego. Przy Zrzeszeniu Federalnym powołano równiez do życia AIE-Akademię Integracji Europejskiej mającą za zadanie tworzenie i umacnianie pro-polskiego lobbingu, promocje naukowe i gospodarczo-przemysłowe oraz inicjowanie przedsiębiorczości „start-up”. FS – Niemiecko-Polskie Forum Studentów działające w obu krajach, mające siedziby w Berlinie i w Opolu. Do głównych zadań Forum należy: Realizacja postanowień Traktatu Niemiecko-Polskiego i tworzenie wspólnej platformy działania studentów w UE, TKP-Przedstawicielstwo Towarzystwa Konsultantów Polskich w UE (głównymi celami towarzyszącymi powstaniu Przedstawicielstwa TKP w Unii Europejskiej było wykorzystanie ogromnego potencjału inżynieryjno-technicznego członków Zrzeszenia Federalnego w zakresie niezależnego konsultingu na terenie Polski, jak i możliwość wymiany doświadczeń między konsultantami polskojęzycznymi z Niemiec i członkami TKP z Polski).
Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii (STP w WB - Institution of Polish Engineers in Great Britain).
Adres: 238-246 King Street, London W6 0RF. Tel. +44(0)20 -8788-2609. Fax: +44(0)20-8746-3798. E-mail: STPwWB”aol.com. Strona internetowa: www.stpuk.org. Prezes: dr inż. Andrzej Fórmaniak. Stowarzyszenie zostało zalożone w dniu 7.09.1940r. w Londynie.
W okresie swojej nieprzerwanej działalności spełniało różne role. W latach wojennych STP prowadziło kartoteki techników polskich rozproszonych w krajach wolnego świata: USA, Kanada, Palestyna, Turcja, Iran, Brazylia (około 5500 nazwisk). Posiadało swoje delegatury STP w Belgii, Szwajcarii, Algierze, Rodezji, Nowej Zelandii. Współpracowało ze Stowarzyszeniami Inżynierów i Techników Polskich we Francji i we Włoszech. Ważniejsze osiągnięcia okresu wojennego: zespolenie wszystkich sił technicznych dla zwycięstwa nad Niemcami. Polski Wojskowy Warsztat Radiowy - ENIGMA, wynalazki/ulepszenia wyposażenia wojskowego (wykrywacz min, działko p-lotnicze "Polsten", wykrywanie łodzi podwodnych, miniaturyzacja radiostacji, peryskop czołgowy, wyrzutniki bombowe w samolotach, etc.), RAST - Rada Akademickich Szkół Technicznych, Wojskowy Instytut Techniczny-projektowanie odbudowy Polski. Ponad 800 członków STP pracowało w przemyśle i instytucjach technicznych na terenie WB. Prawne zalegalizowanie działalności STP w Wielkiej Brytanii odbyło się w maju 1948 - poprzez powołanie Institution of Polish Engineers in Great Britain. Zapewnienie szkolenia zawodowego dla Polaków na uchodźstwie (kursy kreślarskie i konstruktorskie oraz Polish University College Association Ltd, Biblioteka Polska. Rok 1963: STP inicjuje budowę POSKu, Fundusz Samopomocy Stowarzyszenia, Fundusz Dr. Inż. Jana Dzienisiewicza (Jan Dzienisiewicz Fund) zapewniający pomoc stypendialna dla Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Komisja Wydawnicza - literatura zawodowa, "Technika i Nauka" (45-lat i 71 numerów), Techniczna i Komercjalna Pomoc dla Polski (TACAP), współpraca z bratnimi stowarzyszeniami poza granicą kraju oraz od 1996 z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w kraju, współorganizacja międzynarodowych sympozjów "Polacy Razem". Warto zaznaczyć, że STP zainicjowało organizacje miedzynarodową, przyczyniając się do powołania w 1956r. Zwiazku Stowarzyszeń Inżynierów i Techników Polskich za Granicą, ktore jednak nie rozwinęło swojej działalności. [RCH]